Licensed to Hillenbrand Aquatic Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/31/2015 04:41 AM
                            Polar Bear - 1/25/2015                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Nancy B            48 Flying Fish Ariz-48 17:00.00   16:07.33  
       39.88  1:24.51  2:10.68  2:57.96  3:45.84  4:32.66  5:21.09  6:09.67
     6:58.54  7:47.60  8:37.42  9:27.60 10:18.07 11:08.43 11:59.38 12:49.81
    13:40.28 14:30.82 15:21.21 16:07.33                                    
 
Event 1  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rupert, Peggy             53 Ford Aquatics-48    18:50.00   16:02.65  
       45.34  1:32.10  2:20.01  3:08.56  3:56.89  4:45.75  5:34.87  6:23.47
     7:11.98  8:00.00  8:48.31  9:36.30 10:25.22 11:13.95 12:02.56 12:51.35
    13:39.50 14:28.23 15:17.01 16:02.65                                    
 
Event 1  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Stephanie L       55 Ford Aquatics-48    30:00.00   12:11.39  
       34.99  1:12.64  1:50.56  2:27.91  3:05.04  3:41.62  4:18.72  4:55.62
     5:32.26  6:08.88  6:45.54  7:22.20  7:58.50  8:35.02  9:11.21  9:47.51
    10:23.80 10:59.95 11:35.90 12:11.39                                    
  2 Lehman, Allison R         57 Saddlebrook Mast-48 17:09.35   16:16.30  
       40.93  1:25.71  2:13.42  3:02.05  3:51.22  4:40.90  5:31.89  6:22.45
     7:13.48  8:04.04  8:53.27  9:43.83 10:33.35 11:23.96 12:14.81 13:05.05
    13:54.26 14:44.39 15:32.87 16:16.30                                    
  3 Oden, Karen L             55 Ford Aquatics-48    18:00.00   16:39.48  
       46.44  1:35.39  2:25.59                             8:20.93         
                       9:11.82 10:02.19 10:52.69 11:43.07 12:33.50 13:23.85
    14:14.20 15:05.34 15:54.41 16:39.48                                    
 
Event 1  Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillies, Judy L           67 Ford Aquatics-48    16:07.34   16:21.47  
       45.64  1:33.94  2:22.86  3:11.81  4:01.75  4:51.58  5:41.49  6:31.64
     7:21.16  8:10.77  9:00.30  9:50.16 10:39.55 11:29.28 12:18.80 13:07.56
    13:56.48 14:45.55 15:34.50 16:21.47                                    
  2 Moreno, Lyn M             66 Saddlebrook Mast-48 20:50.00   19:14.93  
       44.90  1:35.70  2:30.51  3:27.76  4:26.14  5:24.42  6:25.01  7:22.38
     8:21.34  9:20.97 10:21.22 11:21.31 12:20.79 13:20.32 14:19.61 15:18.10
    16:17.70 17:16.92 18:16.81 19:14.93                                    
  3 Wagner, Diane J           66 Saddlebrook Mast-48 24:20.00   22:54.23  
     1:02.98  2:09.45  3:16.50  4:24.34  5:32.39  6:41.76  7:50.85  8:58.85
    10:08.04 11:18.37 12:28.33 13:38.18 14:47.58 15:57.92 17:07.30 18:17.65
    19:27.65 20:36.65 21:46.52 22:54.23                                    
 
Event 1  Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fritz, Jill D             74 Saddlebrook Mast-48 19:57.77   19:51.70  
       49.08  1:47.62  2:46.44                                             
                                        14:43.47 15:44.70 16:48.04 18:50.15
    19:51.70                                                               
 
Event 1  Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jan               76 Arizona Masters-48  18:01.03   18:21.41  
       51.38  1:47.49  2:45.29  3:42.96  4:41.03  5:38.40  6:36.56  7:34.44
     8:32.39  9:29.81 10:26.54 11:23.75 12:20.76 13:17.79 14:13.68 15:10.92
    16:07.19 17:03.57 18:05.31 18:21.41                                    
 
Event 1  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Nathan             31 UC48-48             12:30.00   12:20.87  
       31.32  1:05.68  1:41.76  2:18.45  2:55.50  3:32.87  4:10.65  4:48.65
     5:26.53  6:04.24  6:42.06  7:19.84  7:58.16  8:35.69  9:13.50  9:50.97
    10:28.77 11:07.01 11:44.71 12:20.87                                    
 
Event 1  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lanning, Bob              54 Ford Aquatics-48    12:10.00   12:24.11  
       32.92  1:08.70  1:45.96  2:23.58  3:01.95  3:39.47  4:17.37  4:54.69
     5:32.58  6:10.24  6:47.91  7:24.96  8:02.43  8:40.32  9:17.72  9:55.28
    10:33.09 11:10.81 11:47.88 12:24.11                                    
  2 Polak, Michael J          53 Ford Aquatics-48    13:00.00   13:19.91  
       35.77  1:13.54  1:51.83  2:31.12  3:11.04  3:51.01  4:31.47  5:12.39
     5:53.31  6:36.81  7:18.37  7:59.85  8:40.94  9:21.45 10:01.84 10:41.92
    11:22.06 12:02.03 12:42.33 13:19.91                                    
  3 Collins, Theodore         51 Sun Devil Master-48 13:25.00   13:26.69  
       34.53  1:12.06  1:50.45  2:29.34  3:08.70  3:48.80  4:29.80  5:10.80
     5:52.13  6:33.87  7:15.53  7:57.11  8:38.59  9:20.11 10:01.32 10:42.55
    11:23.70 12:04.70 12:45.76 13:26.69                                    
 
Event 1  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kissman, Gord             64 Ontario             16:15.00   15:47.81  
       40.66  1:24.64  2:12.05  3:00.95  3:49.54  4:38.56  5:27.46  6:15.85
     7:04.76  7:53.00  8:42.35  9:31.33 10:19.93 11:09.46 11:57.89 12:45.75
    13:33.68 14:20.41 15:05.42 15:47.81                                    
 
Event 1  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kynion, Pete              67 UC48-48             20:15.00   18:57.32  
       55.81  1:51.69  2:48.69  3:45.69  4:43.20  5:41.25  6:38.10  7:35.76
     8:33.41  9:30.68 10:28.35 11:25.66 12:23.27 13:20.50 14:18.27 15:15.89
    16:12.62 17:07.50 18:03.64 18:57.32                                    
 
Event 1  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duringer, Richard J       74 UC48-48             18:03.00   18:13.76  
       46.32  1:36.39  2:30.10  3:25.52  4:20.73  5:16.11  6:12.38  7:08.62
     8:04.61  9:00.26  9:57.20 10:53.06 11:48.50 12:44.96 13:40.65 14:36.02
    15:30.75 16:26.14 17:22.56 18:13.76                                    
  2 Hildreth, Eugene A        72 Saddlebrook Mast-48 19:00.00   18:35.76  
       45.95  1:37.70  2:33.00  3:30.15  4:27.53  5:24.81  6:21.75  7:18.38
     8:14.01  9:10.23 10:06.57 11:04.01 12:01.43 12:59.20 13:56.85 14:53.63
    15:49.24 16:46.89 17:44.24 18:35.76                                    
  3 Simpson, Phil             74 Saddlebrook Mast-48 23:00.00   20:50.93  
       55.53  1:55.81  2:59.81  4:03.69  5:07.79  6:11.59  7:15.53  8:18.72
              9:22.20 10:25.56 11:28.68 12:31.61 13:35.19 14:38.68 15:42.75
    16:45.46 17:48.08 20:50.93                                             
  4 Kershaw, Leonard R        73 Saddlebrook Mast-48 23:00.00   23:08.69  
     1:03.21  2:11.88  3:22.06  4:32.79  5:42.83  6:52.78  8:01.96  9:11.66
    10:21.65 11:30.59 12:42.48 13:52.36 15:02.11 16:12.56 17:24.46 18:34.52
    19:44.23 20:54.24 22:01.91 23:08.69                                    
 
Event 1  Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Frank           75 San Diego Swim M-44 14:40.00   14:33.14  
       39.74  1:22.24  2:05.17  2:48.79  3:32.70  4:16.68  5:01.16  5:45.45
     6:29.76  7:14.08  7:58.77  8:42.81  9:27.53 10:12.15 10:56.33 11:40.51
    12:24.23 13:08.22 13:51.53 14:33.14                                    
 
Event 1  Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fritz, Jack R             82 Saddlebrook Mast-48 21:17.20   20:50.01  
       59.95  2:06.44  3:12.57  4:20.40  5:27.59  6:31.51  7:35.05  8:40.23
     9:42.15 10:45.60 11:49.07 12:52.91 13:56.24 14:58.25 15:58.06 16:57.13
    17:58.52 18:56.61 19:57.28 20:50.01                                    
 
Event 2  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              34 Flying Fish Ariz-48 22:40.00   22:23.01  
       36.41  1:14.51  1:52.97  2:32.74  3:12.14  3:51.90  4:32.05  5:12.79
     5:53.53  6:34.21  7:15.45  7:56.29  8:37.49  9:18.39  9:59.64 10:40.73
    11:22.60 12:03.83 12:44.40 13:25.92 14:06.03 14:46.75 15:28.05 16:09.43
    16:51.51 17:32.49 18:14.17 18:55.84 19:37.86 20:19.61 21:01.27 21:43.21
    22:23.01
 
Event 2  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Amy               36 Ford Aquatics-48    25:00.00   22:54.22  
  2 Roberts, Lisa J           36 Ford Aquatics-48    24:00.00   24:20.91  
       39.95  1:21.27  2:03.68  2:46.67  3:29.94  4:13.37  4:57.00  5:40.49
     6:24.50  7:07.93  7:52.05  8:36.54  9:20.54 10:04.85 10:49.35 11:33.99
    12:18.37 13:04.56 13:49.07 14:33.69 15:18.57 16:03.58 16:48.41 17:33.29
    18:18.45 19:04.06 19:50.57 20:37.25 21:22.16 22:07.25 22:52.32 23:37.00
    24:20.91
 
Event 2  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juarbe-Pearson, Brenda    43 UC48-48             33:10.00   34:31.30  
       58.04  1:57.71  3:01.37  4:04.36  5:08.31  6:11.72  7:15.89  8:19.44
     9:23.45 10:26.51 11:29.38 12:32.46 13:37.65 14:39.77 15:42.35 16:44.94
    17:47.44 18:49.85 19:52.61 20:55.71 21:58.28 23:00.43 24:03.08 25:07.12
    26:09.94 27:11.53 28:14.61 29:19.11 30:22.23 31:24.68 32:26.97 33:30.53
    34:31.30
 
Event 2  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            51 Arizona Masters-48  20:30.00   20:26.30  
       33.77  1:11.24  1:48.98  2:26.90  3:04.48  3:42.01  4:19.79  4:57.65
     5:35.52  6:13.10  6:50.85  7:28.19  8:05.50  8:43.17  9:20.14  9:57.35
    10:34.63 11:11.65 11:48.58 12:25.39 13:02.27 13:39.73 14:16.80 14:53.82
    15:30.98 16:07.99 16:45.25 17:22.23 17:59.48 18:36.76 19:13.55 19:50.52
    20:26.30
 
Event 2  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchel, Sandy            55 Ford Aquatics-48    24:45.00   24:07.12  
       39.37  1:22.23  2:04.72  2:49.74  3:33.90  4:16.65  5:00.57  5:45.81
     6:30.10  7:14.46  7:58.06  8:42.67  9:28.20 10:11.85 10:57.54 11:41.90
    12:25.55 13:10.60 13:54.85 14:38.35 15:23.54 16:07.15 16:52.30 17:35.68
    18:19.69 19:04.83 19:48.28 20:31.95 21:16.03 22:00.02 22:44.02 23:26.89
    24:07.12
 
Event 2  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kissman, Darien           64 Ontario             34:00.00   29:44.84  
       49.20  1:40.84  2:34.27  3:28.08  4:22.74  5:17.22  6:11.94  7:07.17
     8:02.08  8:58.34  9:52.00 10:46.57 11:41.52 12:36.28 13:31.04 14:25.69
    15:19.81 16:14.89 17:09.82 18:04.27 18:58.37 19:53.12 20:47.23 21:40.69
    22:34.35 23:28.08 24:21.61 25:15.94 26:10.62 27:05.44 28:01.04 28:54.38
    29:44.84
 
Event 2  Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodman, Corinna          73 Saddlebrook Mast-48 30:00.00   29:31.19  
       49.78  1:42.18  2:35.17  3:29.21  4:22.76  5:15.89  6:09.70  7:03.01
     7:56.48  8:49.92  9:43.02 10:36.11 11:29.03 12:22.90 13:15.89 14:08.88
    15:02.06 15:56.25 16:50.79 17:46.26 18:41.14 19:36.58 20:31.69 21:25.76
    22:19.36 23:12.72 24:06.22 25:00.22 25:54.50 26:48.59 27:44.14 28:38.16
    29:31.19
 
Event 2  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Bob              66 Shuswap Masters     26:05.70   24:58.14  
       39.32  1:23.27  2:08.14  2:53.47  3:39.33  4:25.89  5:12.34  5:58.58
     6:44.91  7:31.13  8:18.16  9:04.32  9:51.19 10:37.58 11:24.31 12:11.34
    12:56.86 13:43.38 14:30.45 15:16.28 16:02.54 16:48.50 17:34.85 18:20.52
    19:05.76 19:50.68 20:36.03 21:21.40 22:06.36 22:51.19 23:35.55 24:19.13
    24:58.14
 
Event 2  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bivens, Rodger            73 Saddlebrook Mast-48 34:00.00   32:48.33  
       53.46  1:51.32  2:51.52  3:52.68  4:53.97  5:54.85  6:55.52  7:54.92
     8:55.04  9:55.19 10:55.61 11:55.94 12:56.61 13:56.85 14:56.28 15:55.75
    16:56.59 17:55.92 18:56.04 19:55.28 20:56.21 21:56.25 22:55.98 23:56.11
    24:56.17 25:56.20 26:56.09 27:56.25 28:55.96 29:55.64 30:54.62 31:52.17
    32:48.33
  2 Daugherty, Bill T         71 YMCA of Southern-48 35:54.58   33:14.13  
       55.47  1:55.15  2:58.64  3:59.65  5:01.96  6:03.02  7:03.27  8:05.67
     9:06.40 10:07.58 11:10.29 12:13.76 13:13.34 15:17.50 16:17.17         
    17:17.73 18:19.05 19:18.74 20:17.68 21:19.13 22:18.42 23:21.33 24:21.26
    25:20.84 26:22.27 27:21.94 28:21.09 29:21.12 30:19.80 31:19.97 32:17.53
    33:14.13
 
Event 3  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Sydelle R       20 Ford Aquatics-48     2:25.00    2:19.37  
 
Event 3  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crocchi, Heather          27 Flying Fish Ariz-48  2:25.00    2:21.02  
 
Event 3  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffield, Carolyn M       48 Ford Aquatics-48     2:15.00    2:13.03  
       30.83  1:04.32  1:38.80  2:13.03                                    
  2 Nelson, Kathryn B         48 Ford Aquatics-48     2:42.00    2:32.63  
  3 Smith, Nancy B            48 Flying Fish Ariz-48  3:00.00    2:54.44  
 
Event 3  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            51 Arizona Masters-48   2:22.00    2:17.12  
  2 Major, Becki P            51 Ford Aquatics-48     2:30.00    2:17.38  
  3 Dawson-Cook, Susan E      52 Saddlebrook Mast-48  2:19.00    2:25.16  
  4 Polak, Jeanie             53 Ford Aquatics-48     2:40.00    2:31.04  
 
Event 3  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Stephanie L       55 Ford Aquatics-48     2:25.00    2:15.18  
  2 Hemauer, Carol J          58 Ford Aquatics-48     2:50.00    2:52.53  
  3 Campbell, Carolyn         56 Ford Aquatics-48     2:59.00    3:03.65  
 
Event 3  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillies, Judy L           67 Ford Aquatics-48     3:00.00    3:01.35  
  2 Pierce, Joan E            69 Saddlebrook Mast-48  4:15.00    4:06.30  
       52.15  1:53.95  3:02.25  4:06.30                                    
  3 Wagner, Diane J           66 Saddlebrook Mast-48  4:20.00    4:16.53  
       59.37  2:04.46  3:11.15  4:16.53                                    
 
Event 3  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie L           72 Mesa Masters-48      2:58.04    2:57.66  
  2 Fritz, Jill D             74 Saddlebrook Mast-48  3:33.44    3:45.21  
       49.66  1:47.93  2:47.71  3:45.21                                    
  3 Tewksbury, Patricia L     74 Saddlebrook Mast-48  5:00.00    4:38.36  
       55.45  2:07.63  4:38.36                                             
 
Event 3  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah M            80 Mesa Masters-48      4:28.19    3:43.46  
       50.00  1:45.34  2:43.97  3:43.46                                    
 
Event 3  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scooler, Filemon          20 Ford Aquatics-48     1:45.14    1:50.14  
       25.73    54.34  1:23.04  1:50.14                                    
  2 Denton-Schneider, Jonath  24 Ford Aquatics-48     1:50.00    1:52.19  
       26.03    54.49  1:22.56  1:52.19                                    
  3 Windle, Zachary           22 Sun Devil Master-48  2:10.00    2:02.79  
       27.76    58.25  1:30.17  2:02.79                                    
 
Event 3  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          40 Ford Aquatics-48     1:47.00    1:50.57  
       25.55    53.43  1:22.05  1:50.57                                    
 
Event 3  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick W       47 Arizona Masters-48   1:53.51    1:51.97  
       26.72    55.33  1:23.81  1:51.97                                    
  2 Kratz, Erwin D            49 Ford Aquatics-48     1:59.00    1:55.42  
       26.36    55.44  1:25.03  1:55.42                                    
 
Event 3  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferko, Christopher A      57 Saddlebrook Mast-48  2:57.38    2:56.31  
 
Event 3  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roth, Barry               60 Ford Aquatics-48     2:08.00    2:07.44  
       29.78  1:02.15  1:35.34  2:07.44                                    
  2 Lavery, James T           60 Ford Aquatics-48     2:17.09    2:19.06  
  3 Kissman, Gord             64 Ontario              3:00.00    2:45.61  
       39.13  1:21.48  2:04.39  2:45.61                                    
 
Event 3  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winter, Larry             67 Ford Aquatics-48     3:00.00    2:44.05  
  2 McCarty, Tom E            67 UC48-48              2:55.00    2:57.50  
  3 Thompson, Ed              68 Saddlebrook Mast-48  3:20.00    3:12.23  
       47.69  1:37.95  2:27.59  3:12.23                                    
  4 Kynion, Pete              67 UC48-48              3:50.00    3:31.79  
       51.06  1:45.66  2:40.72  3:31.79                                    
  5 Coleman, James L          68 UC48-48              3:59.95    3:52.92  
       51.73  1:51.36  2:52.86  3:52.92                                    
 
Event 3  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Ted G             72 Saddlebrook Mast-48  2:45.00    3:15.31  
  2 Kershaw, Leonard R        73 Saddlebrook Mast-48  4:05.00    4:15.64  
       55.88  2:00.92  3:08.47  4:15.64                                    
 
Event 3  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Frank           75 San Diego Swim M-44  2:42.00    2:36.38  
  2 Peterson, Glen A          76 Saddlebrook Mast-48  3:30.00    3:33.62  
       48.68  1:42.14  2:38.66  3:33.62                                    
 
Event 3  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tewksbury, Glenn A        81 Saddlebrook Mast-48  3:07.00    3:15.02  
       41.32  1:29.94  2:22.00  3:15.02                                    
  2 Fritz, Jack R             82 Saddlebrook Mast-48  3:23.35    4:18.47  
       50.73  2:06.55  3:14.20  4:18.47                                    
 
Event 4  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grevers, Annie            27 Ford Aquatics-48       27.00      25.49  
  2 Mozdzen, Michelle         29 Ford Aquatics-48       27.00      27.93  
 
Event 4  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cluck, Jennifer           43 Flying Fish Ariz-48    38.36      37.27  
 
Event 4  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sarah J          45 Ford Aquatics-48       40.00      36.61  
 
Event 4  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            51 Arizona Masters-48     36.00      33.99  
  2 Fitzsimmons, Anne E       52 Flying Fish Ariz-48    39.25      35.54  
 
Event 4  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Stephanie L       55 Ford Aquatics-48       35.00      33.84  
  2 Hemauer, Carol J          58 Ford Aquatics-48       47.00      42.03  
 
Event 4  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menard, Joanne            66 Mesa Masters-48        36.29      36.59  
  2 Moreno, Lyn M             66 Saddlebrook Mast-48  1:05.00      57.60  
 
Event 4  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scooler, Filemon          20 Ford Aquatics-48       24.55      25.95  
 
Event 4  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lesko, John M             36 Ford Aquatics-48       40.00      35.43  
 
Event 4  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valle, Marc A             40 Sun Devil Master-48    25.12      25.39  
 
Event 4  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Patrick D         45 UC48-48                26.50      26.16  
 
Event 4  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Terry         53 Sun Devil Master-48    28.00      27.56  
  2 Lanning, Bob              54 Ford Aquatics-48       29.00      31.27  
  3 Washburn, John P          51 Ford Aquatics-48       31.65      32.14  
  4 Collins, Theodore         51 Sun Devil Master-48    37.00      33.65  
  5 Blanchard, Douglas G      50 Ford Aquatics-48     1:00.00      39.45  
 
Event 4  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Ke                  58 Saddlebrook Mast-48    29.75      29.68  
  2 Kishi, Glen Y             56 Phoenix Swim Clu-48    40.00      38.08  
  3 Anson, John A             59 Phoenix Swim Clu-48    42.00      41.24  
 
Event 4  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditolla, Robert J         60 Ford Aquatics-48       29.90      29.96  
  2 Tarajcak, Dan R           60 Phoenix Swim Clu-48    31.74      33.06  
  3 Eastridge, Brad           64 Michigan Masters-19    57.21      53.47  
 
Event 4  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Greg              65 Saddlebrook Mast-48    32.00      34.65  
  2 Bailey, Hop               67 Saddlebrook Mast-48    45.00      38.25  
  3 Arthurs, Wayne E          66 Arizona Masters-48     56.00      48.28  
 
Event 4  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hildreth, Eugene A        72 Saddlebrook Mast-48  2:00.00      50.58  
 
Event 5  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              34 Flying Fish Ariz-48  2:45.00    2:42.60  
       36.94  1:17.37  1:59.76  2:42.60                                    
 
Event 5  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lerew, Teri L             49 Flying Fish Ariz-48  3:02.00    2:46.81  
       38.06  1:18.93  2:02.44  2:46.81                                    
 
Event 5  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid J           51 Prescott Masters-48  2:39.90    2:27.81  
       34.05  1:11.09  1:49.43  2:27.81                                    
  2 Fitzsimmons, Anne E       52 Flying Fish Ariz-48  3:09.45    2:54.56  
       39.91  1:23.25  2:08.88  2:54.56                                    
 
Event 5  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehman, Allison R         57 Saddlebrook Mast-48  3:21.04    3:17.61  
       46.68  1:36.93  2:29.65  3:17.61                                    
 
Event 5  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eastridge, Joannie W      60 Michigan Masters-19  3:21.09    3:27.21  
       49.00  1:41.09  2:35.26  3:27.21                                    
 
Event 5  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Joan E            69 Saddlebrook Mast-48  4:45.00    4:31.11  
     1:01.77  2:12.72  3:21.90  4:31.11                                    
 
Event 5  Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fritz, Jill D             74 Saddlebrook Mast-48  4:03.86    4:35.98  
              4:15.68  4:35.98                                             
 
Event 5  Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah M            80 Mesa Masters-48      5:01.03    4:45.71  
     1:01.13  3:15.88  4:25.65  4:45.71                                    
 
Event 5  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kratz, Erwin D            49 Ford Aquatics-48     2:10.00    2:05.76  
       30.14  1:01.91  1:33.98  2:05.76                                    
 
Event 5  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polak, Michael J          53 Ford Aquatics-48     2:35.00    2:36.94  
       36.51  1:15.87  1:56.36  2:36.94                                    
 
Event 5  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shake, Scott D            56 Ford Aquatics-48     2:18.50    2:20.62  
       33.98  1:09.61  1:45.56  2:20.62                                    
 
Event 5  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Bob              66 Shuswap Masters      3:06.20    2:59.56  
       44.48  1:30.38  2:16.06  2:59.56                                    
  2 Shaffer, Craig A          68 Arizona Masters-48   3:00.00    3:03.96  
       42.61  1:26.99  2:14.27  3:03.96                                    
 
Event 5  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duringer, Richard J       74 UC48-48              3:39.00    3:56.80  
       47.19  1:44.95  2:50.72  3:56.80                                    
  2 Kershaw, Leonard R        73 Saddlebrook Mast-48  5:02.00    5:10.60  
     1:11.88  2:32.17  3:52.76  5:10.60                                    
 
Event 5  Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bob K             85 Ford Aquatics-48     3:35.00    3:23.96  
       47.93  1:40.20  2:31.15  3:23.96                                    
 
Event 6  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Sydelle R       20 Ford Aquatics-48     1:18.00    1:22.02  
       38.17  1:22.02                                                      
  2 Yee, Allison M            24 UC48-48              1:25.29    1:23.10  
       39.17  1:23.10                                                      
 
Event 6  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grevers, Annie            27 Ford Aquatics-48     1:09.00    1:02.90  
       29.83  1:02.90                                                      
 
Event 6  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sarah J          45 Ford Aquatics-48     1:28.00    1:21.37  
       39.31  1:21.37                                                      
 
Event 6  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson-Cook, Susan E      52 Saddlebrook Mast-48  1:19.00    1:22.47  
       39.45  1:22.47                                                      
 
Event 6  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillies, Judy L           67 Ford Aquatics-48     1:54.60    1:56.35  
  2 Wagner, Diane J           66 Saddlebrook Mast-48  2:20.00    2:21.91  
     1:08.64  2:21.91                                                      
 
Event 6  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie L           72 Mesa Masters-48      1:37.42    1:41.14  
       48.09  1:41.14                                                      
  2 Goodman, Corinna          73 Saddlebrook Mast-48  1:43.80    1:45.50  
       49.90  1:45.50                                                      
 
Event 6  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin N          76 Tamalpais Aquati-38  1:46.60    1:50.88  
       52.26  1:50.88                                                      
 
Event 6  Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah M            80 Mesa Masters-48      2:30.85    2:17.03  
     1:06.39  2:17.03                                                      
 
Event 6  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alzaid, Hussain A         18 Arizona Masters-48     57.07      59.54  
       27.70    59.54                                                      
 
Event 6  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karvonen, Eetu            28 UC48-48                52.13      55.22  
       26.02    55.22                                                      
 
Event 6  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffield, Brian K         49 Ford Aquatics-48     1:06.50    1:06.60  
       31.08  1:06.60                                                      
  2 Brundage, Patrick W       47 Arizona Masters-48   1:08.11    1:08.48  
       32.57  1:08.48                                                      
 
Event 6  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Ethan            54 Prescott Masters-48  1:50.00    1:50.08  
       50.38  1:50.08                                                      
 
Event 6  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allison, Jack             64 Saddlebrook Mast-48  1:30.00    1:25.48  
       40.20  1:25.48                                                      
 
Event 6  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Springer, Douglas A       68 Saddlebrook Mast-48  1:15.00    1:13.02  
       34.37  1:13.02                                                      
  2 Marriott, Carl B          66 Saddlebrook Mast-48  1:25.82    1:25.37  
       40.83  1:25.37                                                      
 
Event 6  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daugherty, Bill T         71 YMCA of Southern-48  2:18.35    2:13.30  
     1:02.62  2:13.30                                                      
 
Event 6  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph R           75 Metro Masters Sw-6   1:45.00    1:46.60  
       49.64  1:46.60                                                      
 
Event 6  Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peter, Harold E           80 Saddlebrook Mast-48  1:58.17    2:01.90  
       53.78  2:01.90                                                      
 
Event 7  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Sydelle R       20 Ford Aquatics-48     1:05.00    1:05.39  
       31.86  1:05.39                                                      
 
Event 7  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vorrasi, Catherine M      32 Flying Fish Ariz-48    53.42      53.79  
       25.45    53.79                                                      
 
Event 7  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juarbe-Pearson, Brenda    43 UC48-48              1:59.00    1:51.67  
       53.59  1:51.67                                                      
 
Event 7  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffield, Carolyn M       48 Ford Aquatics-48     1:01.00    1:00.02  
       29.88  1:00.02                                                      
  2 Nelson, Kathryn B         48 Ford Aquatics-48     1:15.00    1:12.62  
       34.87  1:12.62                                                      
 
Event 7  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            51 Arizona Masters-48   1:06.50    1:05.36  
       31.62  1:05.36                                                      
  2 Polak, Jeanie             53 Ford Aquatics-48     1:15.00    1:08.51  
       33.28  1:08.51                                                      
  3 Rupert, Peggy             53 Ford Aquatics-48     1:30.00    1:21.77  
       40.42  1:21.77                                                      
 
Event 7  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Stephanie L       55 Ford Aquatics-48     1:06.00    1:03.33  
       30.90  1:03.33                                                      
  2 Campbell, Carolyn         56 Ford Aquatics-48     1:21.00    1:22.51  
       38.28  1:22.51                                                      
 
Event 7  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kissman, Darien           64 Ontario              1:33.00    1:29.73  
       43.51  1:29.73                                                      
 
Event 7  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menard, Joanne            66 Mesa Masters-48      1:11.33    1:11.91  
       34.38  1:11.91                                                      
  2 Pierce, Joan E            69 Saddlebrook Mast-48  2:10.00    1:51.03  
       51.50  1:51.03                                                      
 
Event 7  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Apodaca, Joyce R          71 Arizona Masters-48   1:55.00    1:38.07  
       44.81  1:38.07                                                      
 
Event 7  Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Copeland, Parkie J        85 Ford Aquatics-48     1:58.00    2:05.30  
     1:01.40  2:05.30                                                      
 
Event 7  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alzaid, Hussain A         18 Arizona Masters-48     48.67      50.00  
       23.93    50.00                                                      
  2 Denton-Schneider, Jonath  24 Ford Aquatics-48       48.50      50.35  
       24.32    50.35                                                      
  3 Scooler, Filemon          20 Ford Aquatics-48       47.49      51.17  
       24.61    51.17                                                      
 
Event 7  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaberg, Ben N             26 Ford Aquatics-48       55.00      49.26  
       24.26    49.26                                                      
 
Event 7  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Nathan             31 UC48-48                58.00      56.11  
       27.02    56.11                                                      
  2 Madison, Justin M         30 UC48-48              1:10.00    1:00.21  
       28.98  1:00.21                                                      
 
Event 7  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valle, Marc A             40 Sun Devil Master-48    50.93      53.76  
       26.04    53.76                                                      
 
Event 7  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Terry         53 Sun Devil Master-48    55.50      55.06  
       26.94    55.06                                                      
  2 Landau, Steve L           51 Flying Fish Ariz-48  1:04.00    1:07.54  
       31.23  1:07.54                                                      
  3 Edwards, Ethan            54 Prescott Masters-48  1:40.00    1:20.99  
       38.72  1:20.99                                                      
 
Event 7  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Ke                  58 Saddlebrook Mast-48  1:04.00    1:03.37  
       31.39  1:03.37                                                      
  2 Kishi, Glen Y             56 Phoenix Swim Clu-48  1:08.00    1:05.02  
       31.18  1:05.02                                                      
  3 Ferko, Christopher A      57 Saddlebrook Mast-48  1:15.24    1:15.04  
       34.31  1:15.04                                                      
  4 Anson, John A             59 Phoenix Swim Clu-48  1:20.00    1:22.58  
       38.34  1:22.58                                                      
 
Event 7  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roth, Barry               60 Ford Aquatics-48       54.00      54.22  
       25.96    54.22                                                      
  2 Lavery, James T           60 Ford Aquatics-48     1:03.61    1:03.03  
       30.62  1:03.03                                                      
  3 Rueb, John                60 Ford Aquatics-48     1:03.00    1:03.66  
       30.77  1:03.66                                                      
  4 Tarajcak, Dan R           60 Phoenix Swim Clu-48  1:02.55    1:04.93  
       30.35  1:04.93                                                      
  5 Kissman, Gord             64 Ontario              1:17.00    1:14.54  
       36.21  1:14.54                                                      
  6 Eastridge, Brad           64 Michigan Masters-19  1:41.00    1:42.96  
       46.20  1:42.96                                                      
 
Event 7  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winter, Larry             67 Ford Aquatics-48     1:01.00    1:00.07  
       28.29  1:00.07                                                      
  2 McCarty, Tom E            67 UC48-48              1:25.00    1:19.37  
       39.36  1:19.37                                                      
  3 Thompson, Ed              68 Saddlebrook Mast-48  1:25.00    1:20.78  
       39.64  1:20.78                                                      
  4 Coleman, James L          68 UC48-48              1:52.58    1:46.53  
       49.77  1:46.53                                                      
 
Event 7  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Ted G             72 Saddlebrook Mast-48  1:20.00    1:20.57  
       39.03  1:20.57                                                      
  2 Hildreth, Eugene A        72 Saddlebrook Mast-48  1:38.26    1:28.40  
       42.45  1:28.40                                                      
  3 Bivens, Rodger            73 Saddlebrook Mast-48  1:48.00    1:32.41  
       43.66  1:32.41                                                      
  4 Simpson, Phil             74 Saddlebrook Mast-48  1:45.00    1:37.85  
       45.93  1:37.85                                                      
  5 Kershaw, Leonard R        73 Saddlebrook Mast-48  1:57.00    2:01.90  
       57.72  2:01.90                                                      
 
Event 7  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Glen A          76 Saddlebrook Mast-48  1:31.00    1:36.07  
 
Event 7  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tewksbury, Glenn A        81 Saddlebrook Mast-48  1:26.17    1:27.02  
       40.67  1:27.02                                                      
 
Event 8  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Sydelle R       20 Ford Aquatics-48     2:32.00    2:41.54  
       35.13  1:20.80  2:04.57  2:41.54                                    
 
Event 8  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lerew, Teri L             49 Flying Fish Ariz-48  3:05.00    2:48.91  
       35.54  1:17.98  2:08.58  2:48.91                                    
 
Event 8  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemauer, Carol J          58 Ford Aquatics-48     3:44.00    3:28.68  
       46.82  1:42.56  2:44.66  3:28.68                                    
  2 Raman, Marie E            58 Phoenix Swim Clu-48  4:01.40    4:09.49  
       49.44  2:01.04  3:12.63  4:09.49                                    
 
Event 8  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eastridge, Joannie W      60 Michigan Masters-19  3:23.13    3:27.36  
       49.40  1:42.72  2:41.75  3:27.36                                    
 
Event 8  Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodman, Corinna          73 Saddlebrook Mast-48  3:24.38    3:34.44  
       51.62  1:45.29  2:43.88  3:34.44                                    
 
Event 8  Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jan               76 Arizona Masters-48   4:05.06    3:58.59  
       53.89  1:57.73  3:08.35  3:58.59                                    
 
Event 8  Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah M            80 Mesa Masters-48      5:03.38    4:24.99  
     1:08.69  2:14.48  3:30.51  4:24.99                                    
 
Event 8  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Windle, Zachary           22 Sun Devil Master-48  2:30.00    2:17.03  
       26.47  1:03.53  1:44.10  2:17.03                                    
 
Event 8  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kratz, Erwin D            49 Ford Aquatics-48     2:10.00    2:09.36  
       28.50  1:01.44  1:40.04  2:09.36                                    
  2 Howard, Patrick D         45 UC48-48              2:19.50    2:20.16  
       28.82  1:05.75  1:47.88  2:20.16                                    
  3 Plummer, Cameron          47 UC48-48              2:20.70    2:29.57  
       30.15  1:06.31  1:50.62  2:29.57                                    
 
Event 8  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polak, Michael J          53 Ford Aquatics-48     2:40.00    2:42.19  
       35.35  1:17.52  2:07.17  2:42.19                                    
  2 Collins, Theodore         51 Sun Devil Master-48  2:49.00    2:43.30  
       34.52  1:15.44  2:04.55  2:43.30                                    
 
Event 8  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tarajcak, Dan R           60 Phoenix Swim Clu-48  3:03.12    3:20.31  
       43.89  1:44.39  2:36.71  3:20.31                                    
 
Event 8  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               67 Saddlebrook Mast-48  2:55.00    2:58.40  
       39.34  1:25.91  2:18.57  2:58.40                                    
  2 Kynion, Pete              67 UC48-48              4:12.00    4:06.48  
       54.77  2:01.19  3:13.71  4:06.48                                    
 
Event 8  Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph R           75 Metro Masters Sw-6   3:30.00    3:34.56  
       47.42  1:47.42  2:48.41  3:34.56                                    
 
Event 9  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yee, Allison M            24 UC48-48                38.55      36.99  
 
Event 9  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mozdzen, Michelle         29 Ford Aquatics-48       30.50      31.33  
 
Event 9  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              34 Flying Fish Ariz-48    33.22      32.90  
 
Event 9  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gustafson, Joan           46 UC48-48                33.50      37.44  
  2 Johnson, Sarah J          45 Ford Aquatics-48       42.00      38.80  
 
Event 9  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid J           51 Prescott Masters-48    39.33      32.32  
  2 Fitzsimmons, Anne E       52 Flying Fish Ariz-48    39.25      37.83  
  3 Perkins, Maureen          50 Flying Fish Ariz-48    38.00      38.21  
  4 Polak, Jeanie             53 Ford Aquatics-48       45.00      41.39  
 
Event 9  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehman, Allison R         57 Saddlebrook Mast-48    45.13      42.56  
 
Event 9  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arthurs, Susan M          64 Arizona Masters-48   1:10.00    1:04.81  
 
Event 9  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Joan E            69 Saddlebrook Mast-48  1:10.00      56.93  
  2 Burpee, Trish             68 UC48-48              1:05.00      58.95  
 
Event 9  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie L           72 Mesa Masters-48        40.23      40.81  
  2 Tewksbury, Patricia L     74 Saddlebrook Mast-48  1:00.00      59.80  
 
Event 9  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaberg, Ben N             26 Ford Aquatics-48       30.00      26.17  
 
Event 9  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison, Justin M         30 UC48-48                33.00      34.53  
 
Event 9  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lesko, John M             36 Ford Aquatics-48       40.00      34.76  
 
Event 9  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick W       47 Arizona Masters-48     28.21      27.94  
 
Event 9  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patching, Glenn S         56 Ford Aquatics-48       28.00      27.53  
  2 Shake, Scott D            56 Ford Aquatics-48       30.50      30.60  
 
Event 9  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marriott, Carl B          66 Saddlebrook Mast-48    37.48      37.67  
 
Event 9  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Ted G             72 Saddlebrook Mast-48    50.00      45.72  
  2 Duringer, Richard J       74 UC48-48                44.83      45.82  
  3 Simpson, Phil             74 Saddlebrook Mast-48  1:10.00    1:01.27  
  4 Bivens, Rodger            73 Saddlebrook Mast-48  1:12.00    1:04.86  
 
Event 9  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Glen A          76 Saddlebrook Mast-48    54.00      50.14  
 
Event 9  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peter, Harold E           80 Saddlebrook Mast-48    51.97      51.70  
  2 Tewksbury, Glenn A        81 Saddlebrook Mast-48    51.60      54.30  
 
Event 9  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bob K             85 Ford Aquatics-48       46.00      45.64  
 
Event 10  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valle, Marc A             40 Sun Devil Master-48  2:08.95    2:21.25  
       30.35  1:06.85  1:44.61  2:21.25                                    
 
Event 10  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditolla, Robert J         60 Ford Aquatics-48     2:34.90    2:35.85  
       34.25  1:12.54  1:53.34  2:35.85                                    
  2 Tarajcak, Dan R           60 Phoenix Swim Clu-48  3:21.38    3:33.12  
       43.51  1:37.20  2:36.09  3:33.12                                    
 
Event 11  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yee, Allison M            24 UC48-48              1:20.57    1:20.22  
       38.18  1:20.22                                                      
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grevers, Annie            27 Ford Aquatics-48     1:05.00    1:00.19  
       28.58  1:00.19                                                      
  2 Mozdzen, Michelle         29 Ford Aquatics-48     1:05.00    1:10.21  
       30.68  1:10.21                                                      
  3 Crocchi, Heather          27 Flying Fish Ariz-48  1:25.00    1:13.11  
       34.80  1:13.11                                                      
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cluck, Jennifer           43 Flying Fish Ariz-48  1:25.59    1:25.64  
       38.64  1:25.64                                                      
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid J           51 Prescott Masters-48  1:19.39    1:10.21  
       31.82  1:10.21                                                      
  2 Fitzsimmons, Anne E       52 Flying Fish Ariz-48  1:29.00    1:20.65  
       36.82  1:20.65                                                      
  3 Perkins, Maureen          50 Flying Fish Ariz-48  1:25.00    1:22.45  
       38.29  1:22.45                                                      
 
Event 11  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemauer, Carol J          58 Ford Aquatics-48     1:34.00    1:34.91  
       44.40  1:34.91                                                      
  2 McCarty, Kim A            59 UC48-48              1:50.00    1:45.15  
       54.31  1:45.15                                                      
  3 Raman, Marie E            58 Phoenix Swim Clu-48  1:58.16    1:53.17  
       54.61  1:53.17                                                      
 
Event 11  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Mikey             61 Ford Aquatics-48          NT    1:27.81  
       43.43  1:27.81                                                      
  2 Kissman, Darien           64 Ontario              1:50.00    1:47.07  
       54.77  1:47.07                                                      
  3 Arthurs, Susan M          64 Arizona Masters-48   2:25.00    2:29.91  
 
Event 11  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Lyn M             66 Saddlebrook Mast-48  2:01.00    1:54.84  
       54.29  1:54.84                                                      
  2 Pierce, Joan E            69 Saddlebrook Mast-48  3:10.00    2:09.80  
     1:02.18  2:09.80                                                      
 
Event 11  Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Apodaca, Joyce R          71 Arizona Masters-48   2:00.00    1:59.87  
       55.99  1:59.87                                                      
 
Event 11  Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah M            80 Mesa Masters-48      2:24.07    2:04.81  
     1:02.38  2:04.81                                                      
 
Event 11  Women 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Copeland, Parkie J        85 Ford Aquatics-48     2:30.00    2:31.82  
     1:15.43  2:31.82                                                      
 
Event 11  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaberg, Ben N             26 Ford Aquatics-48     1:10.00      57.88  
       26.87    57.88                                                      
 
Event 11  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Nathan             31 UC48-48              1:15.00    1:05.58  
       30.33  1:05.58                                                      
 
Event 11  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lesko, John M             36 Ford Aquatics-48     1:30.00    1:20.08  
       36.24  1:20.08                                                      
 
Event 11  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          40 Ford Aquatics-48       54.00      54.23  
       25.32    54.23                                                      
 
Event 11  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffield, Brian K         49 Ford Aquatics-48     1:02.00    1:01.82  
       29.75  1:01.82                                                      
 
Event 11  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Terry         53 Sun Devil Master-48  1:05.00    1:03.80  
       30.36  1:03.80                                                      
  2 Lanning, Bob              54 Ford Aquatics-48     1:08.00    1:10.94  
       33.25  1:10.94                                                      
  3 Washburn, John P          51 Ford Aquatics-48     1:14.53    1:13.82  
       34.54  1:13.82                                                      
  4 Landau, Steve L           51 Flying Fish Ariz-48  1:27.00    1:31.24  
       46.92  1:31.24                                                      
 
Event 11  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kishi, Glen Y             56 Phoenix Swim Clu-48  1:24.00    1:20.28  
       41.26  1:20.28                                                      
  2 Anson, John A             59 Phoenix Swim Clu-48  1:32.00    1:37.89  
       48.32  1:37.89                                                      
 
Event 11  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roth, Barry               60 Ford Aquatics-48     1:05.00    1:04.91  
       31.16  1:04.91                                                      
  2 Rueb, John                60 Ford Aquatics-48     1:13.00    1:18.20  
       37.83  1:18.20                                                      
 -- Allison, Jack             64 Saddlebrook Mast-48  1:20.00         DQ  
       39.71       DQ                                                      
 
Event 11  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarty, Tom E            67 UC48-48              2:00.00    1:34.07  
       44.10  1:34.07                                                      
  2 Thompson, Ed              68 Saddlebrook Mast-48  2:00.00    1:52.54  
       52.49  1:52.54                                                      
  3 Kynion, Pete              67 UC48-48              2:05.00    1:55.84  
       56.51  1:55.84                                                      
 
Event 12  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Nancy B            48 Flying Fish Ariz-48  7:40.00    7:07.83  
 
Event 12  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson-Cook, Susan E      52 Saddlebrook Mast-48  5:55.00    6:04.32  
 
Event 12  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eastridge, Joannie W      60 Michigan Masters-19  7:08.38    7:14.93  
 
Event 12  Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodman, Corinna          73 Saddlebrook Mast-48  7:27.95    7:48.26  
 
Event 12  Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jan               76 Arizona Masters-48   8:16.04    8:35.93  
 
Event 12  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick W       47 Arizona Masters-48   4:31.40    4:29.79  
       47.49  1:45.74  2:40.97  3:34.22  4:35.81  5:36.81  6:22.90  4:29.79
  2 Kratz, Erwin D            49 Ford Aquatics-48     4:50.00    4:38.74  
       49.51  2:48.53  3:57.15  4:58.32  6:01.62  6:51.84  4:38.74         
 
Event 12  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shake, Scott D            56 Ford Aquatics-48     5:05.50    5:00.53  
 
Event 12  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               67 Saddlebrook Mast-48  6:55.00    6:26.22  
  2 Wilkins, Bob              66 Shuswap Masters      6:42.30    6:35.47  
  3 Marriott, Carl B          66 Saddlebrook Mast-48  7:00.00    6:40.87  
 
Event 12  Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph R           75 Metro Masters Sw-6   8:00.00    7:31.07  
 
Event 13  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yee, Allison M            24 UC48-48                40.00      39.84  
 
Event 13  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grevers, Annie            27 Ford Aquatics-48       30.00      29.13  
  2 Crocchi, Heather          27 Flying Fish Ariz-48    33.00      38.32  
 
Event 13  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cluck, Jennifer           43 Flying Fish Ariz-48    43.63      45.50  
 
Event 13  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sarah J          45 Ford Aquatics-48       40.00      37.11  
  2 Nelson, Kathryn B         48 Ford Aquatics-48       44.00      42.27  
 
Event 13  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemauer, Carol J          58 Ford Aquatics-48       51.00      47.98  
  2 McCarty, Kim A            59 UC48-48                55.00      49.50  
  3 Campbell, Carolyn         56 Ford Aquatics-48       50.00      50.84  
 
Event 13  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Mikey             61 Ford Aquatics-48          NT      40.46  
  2 Kissman, Darien           64 Ontario                48.00      48.18  
 
Event 13  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Diane J           66 Saddlebrook Mast-48  1:06.00    1:05.74  
 
Event 13  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tewksbury, Patricia L     74 Saddlebrook Mast-48  1:00.00    1:04.74  
 
Event 13  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin N          76 Tamalpais Aquati-38    47.00      48.79  
 
Event 13  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alzaid, Hussain A         18 Arizona Masters-48     26.78      27.70  
 
Event 13  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karvonen, Eetu            28 UC48-48                24.50      25.32  
  2 Aaberg, Ben N             26 Ford Aquatics-48       35.00      29.80  
 
Event 13  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lesko, John M             36 Ford Aquatics-48       45.00      40.15  
 
Event 13  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          40 Ford Aquatics-48       26.50      27.03  
 
Event 13  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, John P          51 Ford Aquatics-48       34.98      35.04  
  2 Lanning, Bob              54 Ford Aquatics-48       32.00      35.72  
  3 Blanchard, Douglas G      50 Ford Aquatics-48       37.35      36.32  
  4 Landau, Steve L           51 Flying Fish Ariz-48    39.20      38.83  
  5 Edwards, Ethan            54 Prescott Masters-48    50.00      44.76  
 
Event 13  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Ke                  58 Saddlebrook Mast-48    34.00      34.79  
  2 Kishi, Glen Y             56 Phoenix Swim Clu-48    39.50      38.66  
  3 Anson, John A             59 Phoenix Swim Clu-48    44.00      42.54  
 
Event 13  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roth, Barry               60 Ford Aquatics-48       33.00      33.90  
  2 Allison, Jack             64 Saddlebrook Mast-48    40.00      39.45  
 
Event 13  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Springer, Douglas A       68 Saddlebrook Mast-48    35.00      33.28  
  2 Arthurs, Wayne E          66 Arizona Masters-48     58.00      47.20  
  3 McCarty, Tom E            67 UC48-48                52.00      47.53  
 
Event 13  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Glen A          76 Saddlebrook Mast-48  1:05.00    1:04.88  
 
Event 13  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peter, Harold E           80 Saddlebrook Mast-48    51.65      51.84  
  2 Fritz, Jack R             82 Saddlebrook Mast-48    56.72    1:02.62  
 
Event 14  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gustafson, Joan           46 UC48-48              1:20.50    1:20.73  
       39.11  1:20.73                                                      
 
Event 14  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid J           51 Prescott Masters-48  1:19.99    1:07.79  
       32.88  1:07.79                                                      
  2 Fitzsimmons, Anne E       52 Flying Fish Ariz-48  1:28.25    1:22.87  
       40.37  1:22.87                                                      
  3 Polak, Jeanie             53 Ford Aquatics-48     1:50.00    1:37.56  
       49.48  1:37.56                                                      
 
Event 14  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eastridge, Joannie W      60 Michigan Masters-19  1:41.26    1:39.71  
       50.01  1:39.71                                                      
 
Event 14  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Lyn M             66 Saddlebrook Mast-48  2:43.00    2:17.34  
     2:00.74  2:17.34                                                      
 
Event 14  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie L           72 Mesa Masters-48      1:28.44    1:29.64  
       44.05  1:29.64                                                      
  2 Fritz, Jill D             74 Saddlebrook Mast-48  1:41.50    1:57.22  
       56.37  1:57.22                                                      
  3 Apodaca, Joyce R          71 Arizona Masters-48   2:00.00    2:03.53  
     1:01.03  2:03.53                                                      
 
Event 14  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bayly, Helen H            77 Ford Aquatics-48     2:30.00    2:38.15  
 
Event 14  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lesko, John M             36 Ford Aquatics-48     1:25.00    1:16.93  
       37.38  1:16.93                                                      
 
Event 14  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plummer, Cameron          47 UC48-48              1:07.30    1:06.57  
       32.05  1:06.57                                                      
 
Event 14  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Terry         53 Sun Devil Master-48  1:07.00    1:06.90  
       32.73  1:06.90                                                      
  2 Polak, Michael J          53 Ford Aquatics-48     1:20.00    1:12.06  
       35.95  1:12.06                                                      
  3 Collins, Theodore         51 Sun Devil Master-48  1:16.00    1:13.31  
       35.83  1:13.31                                                      
 
Event 14  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patching, Glenn S         56 Ford Aquatics-48       59.00    1:00.21  
       30.20  1:00.21                                                      
 
Event 14  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaffer, Craig A          68 Arizona Masters-48   1:25.00    1:25.02  
       43.04  1:25.02                                                      
  2 Marriott, Carl B          66 Saddlebrook Mast-48  1:22.43    1:30.02  
       43.58  1:30.02                                                      
 
Event 14  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duringer, Richard J       74 UC48-48              1:47.75    1:48.38  
       50.45  1:48.38                                                      
 
Event 14  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tewksbury, Glenn A        81 Saddlebrook Mast-48  1:51.93    2:00.69  
       58.35  2:00.69                                                      
 
Event 14  Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bob K             85 Ford Aquatics-48     1:37.00    1:39.68  
       48.09  1:39.68                                                      
 
Event 15  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              34 Flying Fish Ariz-48  6:35.22    6:27.33  
       34.10  1:11.71  1:50.17  2:29.18  3:08.65  3:48.73  4:28.41  5:08.19
     5:48.13  6:27.33                                                      
 
Event 15  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Lisa J           36 Ford Aquatics-48     7:10.00    7:11.99  
       40.86  1:23.45  2:06.69  2:50.43  3:34.86  4:18.62  5:02.68  5:46.36
     6:30.02  7:11.99                                                      
 
Event 15  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lerew, Teri L             49 Flying Fish Ariz-48 12:00.00    6:42.66  
       35.92  1:15.34  1:55.99  2:36.93  3:17.71  3:58.79  4:39.99  5:21.08
     6:02.23  6:42.66                                                      
  2 Johnson, Sarah J          45 Ford Aquatics-48     6:55.00    6:53.43  
       38.00  1:17.55  1:58.96  2:41.06  3:23.46  4:06.07  4:48.52  5:31.50
     6:13.36  6:53.43                                                      
  3 Smith, Nancy B            48 Flying Fish Ariz-48  8:09.00    7:47.24  
       41.37  1:27.13  2:14.84  3:01.48  3:49.17  4:36.83  5:24.46  6:12.92
     7:01.21  7:47.24                                                      
 
Event 15  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            51 Arizona Masters-48   6:05.00    6:02.63  
       33.01  1:09.46  1:46.18  2:23.17  3:00.19  3:37.27  4:13.82  4:50.46
     5:26.97  6:02.63                                                      
  2 Perkins, Maureen          50 Flying Fish Ariz-48  7:14.00    6:58.83  
       37.96  1:19.23  2:01.12  2:43.34  3:25.29  4:07.61  4:51.29  5:34.15
     6:16.85  6:58.83                                                      
  3 Rupert, Peggy             53 Ford Aquatics-48     8:45.00    7:51.02  
       42.75  1:27.54  2:14.10  3:00.67  3:47.09  4:34.06  5:21.22  6:08.79
     6:55.91  7:51.02                                                      
 
Event 15  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehman, Allison R         57 Saddlebrook Mast-48  8:04.86    7:54.93  
       39.39  1:24.67  2:13.31  3:02.18  3:52.04  4:41.83  5:31.39  6:20.04
     7:09.66  7:54.93                                                      
 
Event 15  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillies, Judy L           67 Ford Aquatics-48     7:53.48    7:53.34  
       42.73  1:29.77  2:17.19  3:05.15  3:53.38  4:41.61  5:29.60  6:18.63
     7:06.86  7:53.34                                                      
 
Event 15  Women 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Copeland, Parkie J        85 Ford Aquatics-48    10:59.00   11:41.25  
     1:01.79  3:22.43  4:33.94  6:56.34                    8:07.85  9:20.93
    11:41.25                                                               
 
Event 15  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison, Justin M         30 UC48-48              5:40.00    6:00.59  
       29.67  1:02.78  1:37.79  2:14.71  2:51.79  3:30.06  4:09.22  4:47.37
     5:24.47  6:00.59                                                      
 
Event 15  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shake, Scott D            56 Ford Aquatics-48     5:40.50    5:32.00  
       31.99  1:06.32  1:40.84  2:15.25  2:48.62  3:21.90  3:55.05  4:28.13
     5:00.93  5:32.00                                                      
  2 Ferko, Christopher A      57 Saddlebrook Mast-48  8:10.95    8:25.91  
       39.66  1:27.32  2:20.09  3:13.66  4:07.35  5:00.09  5:53.14  6:45.83
     7:37.94  8:25.91                                                      
 
Event 15  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavery, James T           60 Ford Aquatics-48     6:19.54    6:31.26  
       37.53  1:16.98  1:56.46  2:36.27  3:16.06  3:55.88  4:34.93  5:13.71
     5:52.97  6:31.26                                                      
 
Event 15  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winter, Larry             67 Ford Aquatics-48    10:00.00    7:41.02  
       41.52  1:28.33  2:15.45  3:02.43  3:49.62  4:36.65  5:23.62  6:10.33
     6:56.97  7:41.02                                                      
  2 Thompson, Ed              68 Saddlebrook Mast-48  9:30.00    8:56.37  
       51.86  1:48.05  2:45.34  3:41.67  4:36.13  5:30.96  6:24.20  7:16.53
     8:08.12  8:56.37                                                      
  3 Kynion, Pete              67 UC48-48              9:15.00    9:35.44  
       54.56  1:53.56  2:52.69  3:52.30  4:50.72  5:50.28  6:47.04  7:44.22
     8:40.87  9:35.44                                                      
 
Event 15  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hildreth, Eugene A        72 Saddlebrook Mast-48  9:00.00    9:08.24  
       42.91  1:35.82  2:34.20  3:32.63  4:30.77  5:28.03  6:24.03  7:18.39
     8:14.46  9:08.24                                                      
  2 Simpson, Phil             74 Saddlebrook Mast-48 10:00.00   10:21.10  
       56.29  1:57.28  3:00.43  4:03.65  5:07.75  6:11.30  7:14.04  8:17.54
     9:20.14 10:21.10                                                      
  3 Kershaw, Leonard R        73 Saddlebrook Mast-48 11:15.00   12:12.34  
     1:06.17  2:17.89  3:32.34  4:46.58  6:01.12  7:16.41  8:31.83  9:46.48
    11:01.27 12:12.34                                                      
 
Event 15  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tewksbury, Glenn A        81 Saddlebrook Mast-48  8:49.49    9:02.33  
       43.37  1:34.46  2:28.58  3:24.10  4:20.32  5:17.74  6:13.79  7:10.98
     8:07.83  9:02.33                                                      
 
Event 16  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mozdzen, Michelle         29 Ford Aquatics-48     1:03.00    1:03.01  
       29.11  1:03.01                                                      
 
Event 16  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffield, Carolyn M       48 Ford Aquatics-48     1:12.00    1:14.20  
       35.37  1:14.20                                                      
  2 Lerew, Teri L             49 Flying Fish Ariz-48  1:27.00    1:19.64  
       37.18  1:19.64                                                      
 
Event 16  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polak, Jeanie             53 Ford Aquatics-48     1:50.00    1:38.82  
       46.30  1:38.82                                                      
 
Event 16  Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menard, Joanne            66 Mesa Masters-48      1:30.00    1:27.20  
       38.95  1:27.20                                                      
 
Event 16  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denton-Schneider, Jonath  24 Ford Aquatics-48       53.50      57.24  
       27.09    57.24                                                      
  2 Scooler, Filemon          20 Ford Aquatics-48       52.72      57.31  
       26.38    57.31                                                      
  3 Windle, Zachary           22 Sun Devil Master-48  1:00.00      57.81  
       26.59    57.81                                                      
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          40 Ford Aquatics-48       55.00      56.79  
       26.20    56.79                                                      
  2 Valle, Marc A             40 Sun Devil Master-48    55.58      58.22  
       27.66    58.22                                                      
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Ke                  58 Saddlebrook Mast-48  1:12.00    1:11.27  
       33.48  1:11.27                                                      
 
Event 17  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid J           51 Prescott Masters-48  2:59.63    2:53.82  
       38.55  1:22.12  2:08.12  2:53.82                                    
  2 Dawson-Cook, Susan E      52 Saddlebrook Mast-48  2:56.00    3:05.34  
       42.46  1:30.21  3:05.34                                             
 
Event 17  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarty, Kim A            59 UC48-48              4:15.00    3:53.27  
       53.97  1:52.45  2:53.01  3:53.27                                    
 
Event 17  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eastridge, Joannie W      60 Michigan Masters-19  3:46.00    3:49.97  
       54.20  1:51.36  2:51.74  3:49.97                                    
 
Event 17  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Lyn M             66 Saddlebrook Mast-48  5:43.00    4:45.54  
     1:01.15  2:12.78  3:29.63  4:45.54                                    
  2 Wagner, Diane J           66 Saddlebrook Mast-48  4:32.00    5:14.96  
     1:14.85  2:35.22  3:57.55  5:14.96                                    
 
Event 17  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodman, Corinna          73 Saddlebrook Mast-48  3:40.19    3:45.33  
       51.70  1:48.71  2:47.41  3:45.33                                    
 
Event 17  Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin N          76 Tamalpais Aquati-38  4:04.00    4:20.94  
       57.00  2:03.52  3:14.60  4:20.94                                    
 
Event 17  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffield, Brian K         49 Ford Aquatics-48     2:39.00    2:35.71  
       34.01  1:12.74  1:54.09  2:35.71                                    
 
Event 17  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polak, Michael J          53 Ford Aquatics-48     3:00.00    3:05.07  
       42.62  1:29.89  2:18.90  3:05.07                                    
  2 Blanchard, Douglas G      50 Ford Aquatics-48     3:30.00    3:24.02  
       44.03  1:33.83  2:29.23  3:24.02                                    
 
Event 17  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tarajcak, Dan R           60 Phoenix Swim Clu-48  3:06.42    3:05.35  
       41.29  1:27.65  2:16.15  3:05.35                                    
  2 Allison, Jack             64 Saddlebrook Mast-48  3:40.00    3:07.89  
       42.56  1:29.57  2:18.88  3:07.89                                    
 
Event 17  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marriott, Carl B          66 Saddlebrook Mast-48  3:08.87    3:21.23  
       43.76  1:34.44  2:26.90  3:21.23                                    
  2 Arthurs, Wayne E          66 Arizona Masters-48   4:40.00    4:16.99  
       57.75  2:05.62  3:14.14  4:16.99                                    
 
Event 17  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph R           75 Metro Masters Sw-6   3:45.00    3:50.64  
       51.96  1:51.54  2:49.54  3:50.64                                    
 
Event 17  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peter, Harold E           80 Saddlebrook Mast-48  4:28.93    4:19.55  
       57.31  2:03.60  3:11.22  4:19.55                                    
  2 Fritz, Jack R             82 Saddlebrook Mast-48  5:59.74    5:37.50  
     1:16.16  2:43.54  4:11.55  5:37.50                                    
 
Event 18  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grevers, Annie            27 Ford Aquatics-48       24.40      23.73  
  2 Crocchi, Heather          27 Flying Fish Ariz-48    29.50      29.43  
 
Event 18  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vorrasi, Catherine M      32 Flying Fish Ariz-48    24.30      24.57  
 
Event 18  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cluck, Jennifer           43 Flying Fish Ariz-48    33.93      32.86  
  2 Juarbe-Pearson, Brenda    43 UC48-48                58.40      47.95  
 
Event 18  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lerew, Teri L             49 Flying Fish Ariz-48    30.50      30.48  
 
Event 18  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Major, Becki P            51 Ford Aquatics-48       30.00      28.54  
  2 Perkins, Maureen          50 Flying Fish Ariz-48    32.00      31.61  
 
Event 18  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Carolyn         56 Ford Aquatics-48       33.00      35.31  
  2 Raman, Marie E            58 Phoenix Swim Clu-48    45.59      44.22  
 
Event 18  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Mikey             61 Ford Aquatics-48          NT      32.28  
  2 Kissman, Darien           64 Ontario                40.00      38.49  
  3 Arthurs, Susan M          64 Arizona Masters-48     50.00      48.61  
 
Event 18  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menard, Joanne            66 Mesa Masters-48        31.58      32.76  
  2 Burpee, Trish             68 UC48-48                55.00      47.15  
 
Event 18  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bayly, Helen H            77 Ford Aquatics-48     1:00.00    1:01.11  
 
Event 18  Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Copeland, Parkie J        85 Ford Aquatics-48       56.00      59.96  
 
Event 18  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scooler, Filemon          20 Ford Aquatics-48       22.27      23.04  
 
Event 18  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaberg, Ben N             26 Ford Aquatics-48       27.00      22.45  
 
Event 18  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison, Justin M         30 UC48-48                28.00      27.64  
 
Event 18  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valle, Marc A             40 Sun Devil Master-48    23.12      23.61  
 
Event 18  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plummer, Cameron          47 UC48-48                26.50      26.04  
 
Event 18  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, John P          51 Ford Aquatics-48       28.22      27.96  
  2 Collins, Theodore         51 Sun Devil Master-48    29.00      28.52  
  3 Landau, Steve L           51 Flying Fish Ariz-48    28.95      29.70  
  4 Edwards, Ethan            54 Prescott Masters-48    45.00      35.47  
 
Event 18  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patching, Glenn S         56 Ford Aquatics-48       24.00      24.70  
  2 Wang, Ke                  58 Saddlebrook Mast-48    28.48      28.31  
  3 Kishi, Glen Y             56 Phoenix Swim Clu-48    30.50      29.68  
  4 Ferko, Christopher A      57 Saddlebrook Mast-48    32.42      33.25  
  5 Anson, John A             59 Phoenix Swim Clu-48    36.00      36.81  
 
Event 18  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roth, Barry               60 Ford Aquatics-48       24.50      24.38  
  2 Rueb, John                60 Ford Aquatics-48       27.60      28.28  
  3 Allison, Jack             64 Saddlebrook Mast-48    27.00      31.20  
  4 Eastridge, Brad           64 Michigan Masters-19    43.35      42.75  
 
Event 18  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winter, Larry             67 Ford Aquatics-48       27.00      27.21  
  2 Walker, Greg              65 Saddlebrook Mast-48    30.00      30.36  
  3 McCarty, Tom E            67 UC48-48                39.00      33.82  
  4 Thompson, Ed              68 Saddlebrook Mast-48    35.00      36.64  
  5 Arthurs, Wayne E          66 Arizona Masters-48     37.00      37.34  
  6 Coleman, James L          68 UC48-48                50.25      47.05  
 
Event 18  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Ted G             72 Saddlebrook Mast-48    40.00      34.27  
  2 Hildreth, Eugene A        72 Saddlebrook Mast-48    43.74      38.84  
  3 Simpson, Phil             74 Saddlebrook Mast-48    45.00      42.65  
 
Event 18  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph R           75 Metro Masters Sw-6     34.00      34.26  
  2 Peterson, Glen A          76 Saddlebrook Mast-48    41.00      42.51  
 
Event 18  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fritz, Jack R             82 Saddlebrook Mast-48    41.82      42.85  
 
Event 20  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saddlebrook Masters-48  'A'                            NT    2:34.35  
     1) Ferko, Christopher A M57        2) Hildreth, Eugene A M72         
     3) Thompson, Ed M68                4) Simpson, Phil M74              
 
Event 22  Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saddlebrook Masters-48  'A'                            NT    3:28.47  
     1) Fritz, Jill D W74               2) Moreno, Lyn M W66              
     3) Goodman, Corinna W73            4) Pierce, Joan E W69             
 
Event 23  Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saddlebrook Masters-48  'A'                            NT    2:20.09  
     1) Marriott, Carl B M66            2) Springer, Douglas A M68        
     3) Walker, Greg M65                4) Pierce, Ted G M72              
 
Event 23  Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saddlebrook Masters-48  'A'                            NT    4:07.53  
     1) Tewksbury, Glenn A M81          2) Peterson, Glen A M76           
     3) Fritz, Jack R M82               4) Peter, Harold E M80            
 
Event 24  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saddlebrook Masters-48  'A'                            NT    2:23.28  
     1) Lehman, Allison R W57           2) Dawson-Cook, Susan E W52       
     3) Wang, Ke M58                    4) Allison, Jack M64