Polar Bear Classic XXIV - 1/19/2014
                                                                   Results

Event 1  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kelly, Deanna             28 FORD                14:30.00   13:14.38
       36.32  1:15.04  1:54.43  2:34.52  3:14.59  3:54.48  4:34.91  5:15.70
     5:56.21  6:36.41  7:16.95  7:57.03  8:36.82  9:16.98  9:56.93 10:36.58
    11:16.62 11:56.40 12:35.91 13:14.38

Event 1  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              33 FAST                13:30.00   13:26.92
       34.70  1:12.80  1:52.27  2:32.64  3:12.89  3:52.92  4:33.03  5:13.49
     5:54.15  6:35.15  7:15.96  7:56.73  8:37.17  9:18.19  9:59.91 10:41.45
    11:23.35 12:05.09 12:46.32 13:26.92

Event 1  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Swingle, Kristen          37 FORD                12:52.00   12:46.42
       34.11  1:10.50  1:47.59  2:25.44  3:03.75  3:42.02  4:20.89  4:59.71
     5:38.36  6:17.02  6:55.96  7:34.84  8:13.66  8:52.67  9:31.48 10:10.74
    10:49.55 11:28.69 12:08.00 12:46.42

Event 1  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lerew, Teri               48 FAST                13:30.00   13:35.19
       34.73  1:12.88  1:52.24  2:32.53  3:13.18  3:54.21  4:35.19  5:16.18
     5:57.59  6:38.66  7:19.88  8:01.69  8:43.43  9:24.79 10:06.37 10:48.13
    11:29.81 12:11.84 12:54.10 13:35.19
  2 Goduto, Dana              49 FAST                16:00.00   14:08.07
       38.37  1:19.90  2:01.83  2:44.27  3:27.17  4:09.92  4:52.72  5:35.90
     6:19.34  7:02.22  7:45.41  8:28.95  9:11.96  9:55.37 10:38.64 11:21.29
    12:04.11 12:46.20 13:28.35 14:08.07

Event 1  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Polak, Jeanie             52 FORD                13:37.64   14:03.84
       37.19  1:16.54  1:57.64  2:40.20  3:22.43  4:04.95  4:47.27  5:29.71
     6:12.19  6:55.15  7:38.10  8:21.02  9:04.18  9:46.92 10:30.33 11:13.42
    11:56.45 12:39.31 13:22.38 14:03.84

Event 1  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lehman, Allison           56 SBM                       NT   17:09.35
       46.91  1:36.26  2:27.68  3:19.69  4:12.37  5:04.78  5:57.05  6:50.09
     7:42.14  8:35.61  9:29.22 10:21.27 11:13.77 12:07.59 12:58.77 13:50.68
    14:41.89 15:32.93 16:24.23 17:09.35

Event 1  Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fritz, Jill               73 SBM                 20:57.00   19:57.77
       51.00  1:48.19  2:46.37  3:45.12  4:43.62  5:43.29  6:44.43  7:44.79
     8:44.46  9:46.22 10:48.25 11:48.02 12:49.64 13:51.04 14:51.06 15:53.27
    16:54.34 17:56.07 18:57.25 19:57.77

Event 1  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Baker, Nathan             30 YOSA                12:30.00   11:56.53
       29.38  1:01.36  1:34.57  2:09.44  2:44.88  3:20.50  3:56.16  4:32.22
     5:08.60  5:45.05  6:21.65  6:58.88  7:35.58  8:12.62  8:49.82  9:27.55
    10:04.89 10:42.54 11:20.11 11:56.53

Event 1  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hummels, Cameron          35 FORD                15:00.00   14:40.75
       37.65  1:17.33  1:59.42  2:43.37  3:27.66  4:12.10  4:56.69  5:41.52
     6:26.21  7:11.94  7:57.51  8:42.42  9:27.87 10:13.03 10:58.05 11:43.98
    12:29.64 13:14.22 13:58.60 14:40.75

Event 1  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Everett, Doug             49 FORD                16:00.00   15:57.35
       41.16  1:28.42  2:15.25  3:02.47  3:52.31  4:43.17  5:31.23  6:19.38
     7:10.25  8:00.73  8:48.63  9:37.60 10:27.74 11:17.47 12:05.32 12:52.27
    13:41.31 14:28.54 15:13.37 15:57.35

Event 1  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collins, Theodore         50 SDM                 13:41.00   13:24.99
       35.67  1:14.29  1:54.06  2:34.26  3:14.38  3:54.49  4:34.97  5:15.13
     5:55.51  6:36.23  7:16.72  7:56.94  8:37.37  9:17.90  9:58.80 10:40.17
    11:21.85 12:02.97 12:44.91 13:24.99
  2 Sharkey, Michael          51 FORD                16:15.00   15:48.30
       39.40  1:22.90  2:09.91  2:59.21  3:47.31  4:37.02  5:26.39  6:14.69
     7:04.78  7:55.48  8:45.45  9:35.61 10:24.34 11:12.90 12:00.57 12:46.61
    13:34.05 14:20.88 15:06.14 15:48.30
  3 Voudrie, Gregory          51 UNAT-IL                   NT   18:08.50
       43.35  1:34.36  2:28.75  3:26.51  4:22.61  5:16.96  6:11.83  7:05.94
     8:02.64  8:57.82  9:52.66 10:47.81 11:44.65 12:38.10 13:34.69 14:29.16
    15:24.25 16:21.05 17:17.64 18:08.50

Event 1  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Uhlir, Donald             56 FORD                      NT   13:17.64
       34.88  1:12.02  1:50.91  2:30.31  3:10.37  3:50.35  4:30.75  5:11.31
     5:51.50  6:32.45  7:13.46  7:54.34  8:35.03  9:15.78  9:56.60 10:37.78
    11:18.67 11:59.69 12:39.12 13:17.64
  2 Oppenheimer, Bill         57 YOSA                16:40.00   14:21.16
    12:11.44 14:21.16

Event 1  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kynion, Pete              66 UC48-AZ             20:30.00   17:18.32
       50.04  1:42.94  2:36.68  3:30.69  4:24.06  5:18.15  6:12.43  7:06.80
     8:01.21  8:55.87  9:50.08 10:44.67 11:38.99 12:33.17 13:27.78 14:21.64
    15:15.74 16:08.75 17:00.47 17:18.32

Event 1  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, Bob                71 UC48-AZ             16:30.00   15:51.61
       45.69  1:33.60  2:22.13  3:11.24  4:00.23  4:49.33  5:37.43  6:25.75
     7:14.19  8:03.16  8:50.87  9:38.68 10:26.38 11:13.67 12:01.19 12:48.53
    13:35.34 14:21.90 15:07.71 15:51.61
  2 Duringer, Richard         73 UC48-AZ             17:03.00   18:03.23
       49.44  1:40.65  2:35.23  3:30.73  6:13.00  7:08.35  8:59.58  9:54.29
    10:49.92 11:45.66 12:41.47 13:35.45 17:15.64 18:03.23

Event 1  Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fritz, Jack               81 SBM                 22:08.86   21:17.20
       56.97  2:01.17  3:06.08  4:14.83  5:19.84  6:26.21  7:29.79  8:34.45
     9:36.59 10:38.22 11:39.21 12:46.61 13:53.64 14:58.99 16:05.24 17:08.10
    18:09.08 19:11.39 20:13.26 21:17.20

Event 2  Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Frazier, Shannon          20 UC48-AZ             28:45.00   26:18.28
       37.58  1:19.12  2:02.77  2:47.76  3:33.38  4:20.02  5:07.15  5:54.99
     6:42.34  7:29.90  8:18.48  9:06.77  9:55.47 10:44.57 11:33.20 12:22.58
    13:11.24 14:00.67 14:50.27 15:39.20 16:28.50 17:17.57 18:07.28 18:57.02
    19:46.34 20:35.56 21:24.46 22:14.16 23:04.62 23:54.47 24:43.47 25:33.10
    26:18.28

Event 2  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            50 UC48-AZ             20:40.00   20:04.79
       33.29  1:09.93  1:47.07  2:24.31  3:01.29  3:38.18  4:15.25  4:52.03
     5:29.05  6:06.45  6:43.56  7:20.69  7:57.75  8:34.42  9:11.13  9:48.05
    10:24.64 11:01.12 11:37.76 12:14.28 12:50.55 13:26.98 14:03.33 14:39.69
    15:15.80 15:52.45 16:28.71 17:04.78 17:40.95 18:17.29 18:53.72 19:29.64
    20:04.79
  2 Martin, Stephanie         54 FORD                21:30.00   20:55.56
       34.93  1:12.45  1:50.89  2:29.70  3:08.41  3:46.55  4:24.53  5:02.60
     5:40.59  6:18.93  6:57.08  7:34.84  8:12.85  8:50.64  9:28.44 10:06.03
    10:43.73 11:21.27 11:59.75 12:37.73 13:15.71 13:53.83 14:31.89 15:10.11
    15:48.14 16:26.19 17:04.63 17:43.27 18:21.80 19:00.09 19:38.55 20:16.97
    20:55.56

Event 2  Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Diane             65 SBM                 40:00.00   37:36.87
     1:01.55  2:07.79  3:14.15  4:21.29  5:31.76  6:42.71  7:51.97  9:02.65
    10:12.26 11:22.87 12:34.36 13:45.39 14:55.11 16:05.07 17:16.35 18:26.90
    19:39.14 20:50.31 22:02.53 23:14.16 24:25.70 25:37.26 26:48.27 28:01.27
    29:13.50 30:25.65 31:38.80 32:51.50 34:04.27 35:16.71 36:28.51 37:39.51
    37:36.87
  2 Bivens, Karin             69 SBM                 40:03.67   37:48.96
     1:06.22  2:14.70  3:22.88  4:31.13  5:37.60  6:45.56  7:53.91  9:01.52
    10:09.76 11:19.40 12:26.89 13:34.88 14:43.30 15:51.17 16:58.93 18:05.88
    19:15.34 20:23.19 21:31.77 22:40.82 23:50.03 24:59.40 26:08.87 27:19.32
    28:29.59 29:39.69 30:50.69 32:01.75 33:11.97 34:21.86 35:31.59 36:41.60
    37:48.96

Event 2  Women 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Miller, Jan               75 UC48-AZ             30:50.00   28:59.69
       50.16  1:43.92  2:38.09  3:33.88  4:30.12  5:25.59  6:22.11  7:18.98
     8:15.91  9:12.04 10:09.58 11:06.61 12:04.20 13:01.01 13:58.50
    14:55.34 15:52.58 16:48.79 17:44.32 18:40.96 19:37.48 20:33.97 21:30.29
    22:26.33 23:22.50 24:17.69 25:13.25 26:10.75 27:07.51 28:03.76 28:59.69

Event 2  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sanger, Donald            62 FAST                29:00.00   34:32.44
       42.39  1:28.37  3:09.01  4:02.41  4:54.39  5:52.31  7:06.52 11:14.76
    14:05.81 16:04.22 17:03.42 17:59.67 18:55.13 21:01.80 21:57.29 22:56.06
    23:55.51 24:47.59 25:42.77 26:37.30 30:25.16 31:19.48 32:15.40 33:18.10
    34:32.44

Event 2  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bivens, Rodger            72 SBM                 36:00.00   33:19.66
       54.35  1:53.36  2:53.68  3:55.68  4:56.33  5:57.00  6:58.46  7:59.96
     9:00.54 10:00.83 11:01.50 12:01.63 13:02.95 14:04.18 15:04.79 16:05.06
    17:05.84 18:07.31 19:08.93 20:08.79 21:10.68 22:12.23 23:13.02 24:13.88
    25:15.72 26:17.36 27:18.34 28:19.88 29:21.46 30:23.23 31:22.77 32:22.12
    33:19.66
  2 Daugherty, Bill           70 YOSA                45:00.00   35:54.38
       54.91  1:57.15  3:01.13  5:09.99  6:12.04  7:16.71  8:21.35  9:25.59
    10:29.21 11:33.65 12:39.05 13:43.55 14:48.04 15:52.88 16:58.29 18:02.99
    19:08.09 20:14.48 21:17.96 22:24.42 23:29.11 24:34.97 25:38.20 26:44.41
    27:51.27 28:57.87 30:02.93 31:09.30 32:15.63 33:21.39 34:28.93 35:33.71
    35:54.38
  3 Kershaw, Leonard          72 SBM                 40:00.00   38:49.74
     1:03.30  2:10.06  3:18.21  4:26.73  5:34.91  6:42.67  7:50.90  8:59.40
    10:07.47 11:15.74 12:24.34 13:32.14 14:39.15 16:55.85 18:04.24 19:11.68
    20:20.04          22:40.04          23:48.64 24:56.95 26:06.17 27:15.94
    28:25.21 29:34.96 30:43.98 31:53.29 33:02.02 34:10.56 35:19.70 36:29.40
    38:49.74

Event 3  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sisterna, Nuria           23 UC48-AZ              2:40.00    2:40.79
       37.10  1:17.39  1:59.43  2:40.79
  2 Frazier, Shannon          20 UC48-AZ              2:45.00    2:47.08
     1:16.55  2:01.37  2:47.08

Event 3  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kelly, Deanna             28 FORD                 3:00.00    2:26.88
     1:28.71  2:15.74  2:26.88
  2 Hildinger, Shannon        29 UC48-AZ              2:18.00    2:30.01
       32.57  1:09.16  1:49.16  2:30.01

Event 3  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Swingle, Kristen          37 FORD                 2:20.00    2:19.92
       31.37  1:05.57  1:40.71  2:19.92

Event 3  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goduto, Dana              49 FAST                 3:15.00    2:31.80
       35.91  1:14.88  1:54.28  2:31.80
  2 Smith, Nancy              47 FAST                 3:00.10    2:59.07
     1:22.20  2:10.44  2:59.07

Event 3  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            50 UC48-AZ              2:22.00    2:14.79
       33.17  1:09.19  1:46.11  2:14.79
  2 Major, Becki              50 FORD                 2:35.00    2:16.68
       33.01  1:06.82  1:41.43  2:16.68
  3 McGrath, Ann              50 MMAC                 2:20.00    2:17.56
       32.89  1:07.91  1:44.05  2:17.56
  4 Dawson-Cook, Susan        51 SBM                  2:22.00    2:23.29
       31.88  1:06.13  1:40.52  2:23.29
  5 Crosby, April             50 FAST                 3:18.00    3:00.20
       42.25  1:28.16  2:15.32  3:00.20

Event 3  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mitchell, Janet           57 TJCC-AZ                   NT    2:58.72
       40.69  1:24.77  2:11.28  2:58.72
  2 Ketterer, Sue             58 SCS-AZ               3:00.67    2:59.59
     1:26.28  2:13.81  2:59.59

Event 3  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kissman, Darien           63 UNAT                 3:20.00    3:10.66
       45.27  1:35.15  3:10.66

Event 3  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             66 FORD                 3:00.00    3:01.64
     1:11.43  1:49.82  2:26.88  3:01.64
  2 Bivens, Karin             69 SBM                  4:14.66    4:19.37
     1:03.80  2:09.85  4:19.37

Event 3  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Apodaca, Joyce            70 UC48-AZ              3:30.00    3:26.90
       47.54  1:40.53  2:35.37  3:26.90
  2 Fritz, Jill               73 SBM                  3:36.34    3:46.78
       52.74  1:51.10  2:49.04  3:46.78

Event 3  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, John              23 PSCM-AZ              1:44.98    1:47.94
       24.77    52.41  1:20.26  1:47.94

Event 3  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Townsend, Darian          29 FORD                 1:31.98    1:37.34
       22.61    47.69  1:12.72  1:37.34

Event 3  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Baker, Nathan             30 YOSA                 2:10.00    2:02.04
       26.71    56.89  1:29.05  2:02.04

Event 3  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blanchard, Douglas        49 FORD                 3:04.00    2:48.51
     1:15.90  2:01.52  2:48.51  2:48.51

Event 3  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Richardson, Terry         52 SDM                  1:59.20    1:59.49
       27.49    57.40  1:28.55  1:59.49
  2 Polak, Michael            52 FORD                 2:13.30    2:16.09
       30.52  1:03.52  1:39.09  2:16.09

Event 3  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lavery, James             59 FORD                      NT    2:20.09
       33.09  1:08.90  1:44.70  2:20.09
  2 Rueb, John                59 FORD                 2:16.00    2:24.49
       33.07  1:08.88  1:47.07  2:24.49
  3 Uhlir, Donald             56 FORD                 2:40.00    2:27.52
       32.92  1:09.92  1:48.96  2:27.52
  4 Ferko, Christopher        56 SBM                  3:15.00    2:57.38
       36.08  1:19.28  2:07.93  2:57.38

Event 3  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Allison, Jack             63 SBM                  2:35.00    2:27.09
       34.06  1:10.81  1:48.94  2:27.09
  2 Kissman, Gord             63 UNAT                 3:10.00    2:52.89
       39.75  1:22.46  2:08.56  2:52.89
  3 Moss, Glen                61 UC29-NE              4:30.00    3:49.35
       48.70  1:47.24  2:49.58  3:49.35

Event 3  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, R                  65 FORD                 2:30.00    2:32.11
       35.02  1:12.76  1:52.58  2:32.11
  2 Welton, John              66 AZM-AZ               3:02.00    3:07.80
     1:31.51  2:20.50  3:07.80
  3 Kynion, Pete              66 UC48-AZ              3:45.00    3:24.41
       48.91  1:41.52  2:35.24  3:24.41

Event 3  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            75 SBM                  3:20.00    3:23.55
       45.71  1:36.20  2:29.59  3:23.55

Event 3  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tewksbury, Glenn          80 SBM                  3:05.55    3:07.00
     1:29.18  2:18.23  3:07.00
  2 Miller, Bob               84 UC48-AZ              3:15.00    3:09.02
       44.02  1:32.27  2:20.78  3:09.02
  3 Fritz, Jack               81 SBM                  3:23.35    3:41.58
       46.60  1:42.29  2:43.59  3:41.58

Event 4  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schneider, Leah           29 EBM-WI                 29.97      30.78

Event 4  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inada, Noriko             35 PSCM-AZ                27.00      25.99

Event 4  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cluck, Jennifer           42 YOSA                   37.91      38.36

Event 4  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lerew, Teri               48 FAST                   34.80      33.90

Event 4  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrath, Ann              50 MMAC                   34.00      35.19

Event 4  Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Case, Mary Ann            74 SCS-AZ                 40.31      42.40

Event 4  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Melnick, Jesse            40 FORD                   25.00      24.05
  2 Hast, Michael             43 YOSA                   30.00      29.61

Event 4  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Herrmann, Mark            46 YOSA                   32.00      29.38

Event 4  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Washburn, John            50 FORD                   31.27      31.65

Event 4  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Krongaard, Jeffrey        59 FORD                   31.00      29.30
  2 Wang, Ke                  57 SBM                    33.00      31.83
  3 Cassidy, Frank            55 YOSA                   36.00      35.75

Event 4  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Altfeld, Cliff            61 FORD                      NT      48.26

Event 4  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Springer, Doug            67 SBM                       NT      29.63

Event 4  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, Bob                71 UC48-AZ                54.00      48.96

Event 5  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              33 FAST                 2:45.00    2:44.74
       38.06  1:19.96  2:03.05  2:44.74

Event 5  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dawson-Cook, Susan        51 SBM                  2:55.00    2:56.67
       41.96  1:26.07  2:11.80  2:56.67
  2 Polak, Jeanie             52 FORD                 3:30.00    3:07.42
       43.99  1:31.21  2:19.67  3:07.42

Event 5  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lehman, Allison           56 SBM                       NT    3:21.04
       49.38  1:41.61  2:32.39  3:21.04

Event 5  Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             71 MMAC                 3:07.37    3:09.44
       44.71  1:32.26  2:21.54  3:09.44
  2 Fritz, Jill               73 SBM                  4:17.28    4:11.93
                       2:06.07  4:11.93

Event 5  Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              76 FORD                 4:58.50    5:36.66
     1:16.87                    4:13.25  5:36.66

Event 5  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Everett, Doug             49 FORD                 3:40.00    3:56.80
       54.06  1:54.75  2:58.13  3:56.80

Event 5  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Polak, Michael            52 FORD                 2:34.48    2:34.93
       37.08  1:15.81  1:55.34  2:34.93

Event 5  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Uhlir, Donald             56 FORD                 3:00.00    2:57.07
       42.45  1:26.70  2:12.07  2:57.07

Event 5  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Shaffer, Craig            67 UC48-AZ              3:00.00    2:53.25
       41.60  1:25.23  2:09.58  2:53.25

Event 5  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duringer, Richard         73 UC48-AZ              3:40.00    3:38.36
       50.19  1:47.43  2:44.81  3:38.36
  2 Kershaw, Leonard          72 SBM                  5:00.00    4:49.52
     1:06.09  2:20.21  3:38.27  4:49.52

Event 5  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Miller, Bob               84 UC48-AZ              3:20.00    3:16.56
       45.77  1:36.32  2:27.11  3:16.56

Event 6  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sisterna, Nuria           23 UC48-AZ              1:30.00    1:33.83
       45.81  1:33.83
  2 Cook, Marion              20 SBM                  1:50.00    1:35.50
       45.51  1:35.50

Event 6  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Szymonik, Alicia          42 YSF-AZ                    NT    1:31.78
       43.49  1:31.78

Event 6  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lerew, Teri               48 FAST                 1:35.00    1:25.56
       41.13  1:25.56
  2 Goduto, Dana              49 FAST                 2:00.00    1:36.34
       46.55  1:36.34

Event 6  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Crosby, April             50 FAST                 1:44.00    1:43.71
       49.25  1:43.71

Event 6  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 James, Katy               58 SDM                       NT    1:35.92
       45.38  1:35.92
  2 Ketterer, Sue             58 SCS-AZ               1:44.70    1:43.07
       50.27  1:43.07
  3 Duane, Debbie             59 SDM                  1:47.00    1:43.76
       50.25  1:43.76

Event 6  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kissman, Darien           63 UNAT                 1:45.00    1:45.54
       51.89  1:45.54

Event 6  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             66 FORD                 1:50.00    1:54.60
       54.19  1:54.60
  2 Bivens, Karin             69 SBM                  2:26.20    2:19.08
     1:10.49  2:19.08
  3 Wagner, Diane             65 SBM                  2:12.00    2:21.76
     1:11.78  2:21.76

Event 6  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goodman, Corinna          72 SBM                  1:48.20    1:44.77
       49.23  1:44.77
  2 Apodaca, Joyce            70 UC48-AZ              2:10.00    2:11.69
     1:04.05  2:11.69

Event 6  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin            75 SLN-AZ               1:47.00    1:48.80
       50.85  1:48.80

Event 6  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Behm, Herbert             23 PSCM-AZ                57.00      57.40
       26.97    57.40

Event 6  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hast, Michael             43 YOSA                 1:13.00    1:12.73
       34.08  1:12.73

Event 6  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Evans, Dave               52 SDM                  1:08.22    1:10.92
       32.76  1:10.92

Event 6  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Allison, Jack             63 SBM                  1:30.00    1:27.16
  2 Kissman, Gord             63 UNAT                 1:45.00    1:42.01
       49.67  1:42.01
  3 Moss, Glen                61 UC29-NE              2:45.00    1:57.59
       54.01  1:57.59

Event 6  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Springer, Doug            67 SBM                  1:20.00    1:12.92
       35.38  1:12.92
  2 Marriott, Carl            65 SBM                  1:45.00    1:34.14
       45.39  1:34.14
  3 Welton, John              66 AZM-AZ               1:42.00    1:41.15
       47.67  1:41.15

Event 6  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph             74 METR-6               1:30.00    1:41.74
       47.53  1:41.74
  2 Daugherty, Bill           70 YOSA                 3:00.00    2:18.35
     1:05.17  2:18.35

Event 7  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collins, Anna             21 FORD                 1:15.00    1:07.86
       31.70  1:07.86
  2 Sisterna, Nuria           23 UC48-AZ              1:15.00    1:14.49
       35.94  1:14.49
  3 Frazier, Shannon          20 UC48-AZ              1:30.00    1:16.69
       35.37  1:16.69

Event 7  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Swingle, Kristen          37 FORD                 1:02.00    1:04.33

Event 7  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Szymonik, Alicia          42 YSF-AZ               1:28.09    1:21.05
       38.70  1:21.05

Event 7  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goduto, Dana              49 FAST                 1:20.00    1:10.36
       34.34  1:10.36
  2 Smith, Nancy              47 FAST                 1:18.10    1:19.24
       36.05  1:19.24

Event 7  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrath, Ann              50 MMAC                 1:03.00    1:01.98
  2 DeLozier, Anna            50 UC48-AZ              1:07.00    1:06.28

Event 7  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mitchell, Janet           57 TJCC-AZ                   NT    1:21.47
       39.52  1:21.47

Event 7  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stigers, Penny            67 SBM                  1:40.00    1:43.38
       48.48  1:43.38
  2 Bivens, Karin             69 SBM                  2:04.19    2:02.41
     1:00.49  2:02.41
  3 Wagner, Diane             65 SBM                  2:10.00    2:02.91

Event 7  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Case, Mary Ann            74 SCS-AZ               1:24.96    1:27.88
       42.57  1:27.88

Event 7  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ambrose, Petey            75 MESC-6               1:45.00    1:51.39
       52.98  1:51.39

Event 7  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, John              23 PSCM-AZ                47.91      49.45

Event 7  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Townsend, Darian          29 FORD                   42.08      44.40
  2 Braden, Andrew            28 UC48-AZ              1:00.00      59.98

Event 7  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Baker, Nathan             30 YOSA                 1:00.00      55.34

Event 7  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hummels, Cameron          35 FORD                 1:20.00    1:10.19
       33.01  1:10.19

Event 7  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Melnick, Jesse            40 FORD                   50.00      48.92

Event 7  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blanchard, Douglas        49 FORD                 1:12.78    1:11.79
       32.97  1:11.79

Event 7  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collins, Theodore         50 SDM                  1:04.00    1:03.85
  2 Landau, Steve             50 FAST                 1:05.70    1:05.02
  3 Sharkey, Michael          51 FORD                 1:21.00    1:09.85
       33.67  1:09.85
  4 Watkins, John             52 SBM                  1:07.00    1:11.59

Event 7  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lavery, James             59 FORD                 1:03.00    1:02.03
  2 Wang, Ke                  57 SBM                  1:09.00    1:04.84
  3 Oppenheimer, Bill         57 YOSA                 1:10.00    1:05.52
       30.89  1:05.52
  4 Cassidy, Frank            55 YOSA                 1:10.00    1:07.75
       32.63  1:07.75
  5 Ferko, Christopher        56 SBM                  1:18.00    1:15.24
       35.26  1:15.24

Event 7  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Altfeld, Cliff            61 FORD                      NT    1:27.67
       39.67  1:27.67
  2 Moss, Glen                61 UC29-NE              2:15.00    1:45.74
       49.45  1:45.74

Event 7  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Winter, Larry             66 FORD                 1:00.50    1:00.87
  2 Jones, R                  65 FORD                 1:05.00    1:07.46
  3 Welton, John              66 AZM-AZ               1:24.00    1:28.01
       42.34  1:28.01

Event 7  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bivens, Rodger            72 SBM                  1:45.00    1:32.59
       43.71  1:32.59
  2 Kershaw, Leonard          72 SBM                  2:00.00    1:57.55
       55.40  1:57.55

Event 7  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            75 SBM                  1:35.00    1:38.96
       44.16  1:38.96

Event 7  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tewksbury, Glenn          80 SBM                  1:22.16    1:26.17
       40.56  1:26.17
  2 Miller, Bob               84 UC48-AZ              1:25.00    1:26.91
       42.04  1:26.91
  3 Fritz, Jack               81 SBM                  1:34.48    1:39.06
       47.43  1:39.06

Event 8  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lerew, Teri               48 FAST                 3:00.00    2:48.20
       35.40  1:19.58  2:07.90  2:48.20

Event 8  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Polak, Jeanie             52 FORD                 3:00.00    3:02.37
       42.73  1:32.51  2:23.09  3:02.37

Event 8  Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goodman, Corinna          72 SBM                  3:44.00    3:32.46
       50.21  1:43.23  2:41.60  3:32.46

Event 8  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Everett, Doug             49 FORD                 3:15.00    3:26.30
       44.36  1:42.16  2:44.06  3:26.30

Event 8  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Evans, Dave               52 SDM                  2:19.50    2:23.81
       31.05  1:08.54  1:50.13  2:23.81
  2 Polak, Michael            52 FORD                 2:36.97    2:39.36
       34.83  1:14.73  2:03.20  2:39.36

Event 8  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Krongaard, Jeffrey        59 FORD                 2:30.00    2:35.25
       31.63  1:12.67  1:59.32  2:35.25

Event 8  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kynion, Pete              66 UC48-AZ              4:15.00    3:56.45
       54.42  1:56.87  3:05.50  3:56.45

Event 9  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schneider, Leah           29 EBM-WI                 34.29      33.80

Event 9  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              33 FAST                   33.20      34.26

Event 9  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inada, Noriko             35 PSCM-AZ                27.00      25.30

Event 9  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cluck, Jennifer           42 YOSA                   40.41      41.26

Event 9  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrath, Ann              50 MMAC                   38.00      35.55

Event 9  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 James, Katy               58 SDM                    37.00      39.70

Event 9  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stigers, Penny            67 SBM                    58.00      58.96

Event 9  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             71 MMAC                   39.75      40.23
  2 Tewksbury, Patricia       73 SBM                  1:00.34    1:01.30

Event 9  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ambrose, Petey            75 MESC-6                 56.00      58.36
  2 Bayly, Helen              76 FORD                 1:08.00    1:06.67

Event 9  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hummels, Cameron          35 FORD                   50.00      39.08

Event 9  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Herrmann, Mark            46 YOSA                   37.00      32.98

Event 9  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Richardson, Terry         52 SDM                    30.90      31.57
  2 Polak, Michael            52 FORD                   35.00      32.00
  3 Washburn, John            50 FORD                   36.67      36.35
  4 Watkins, John             52 SBM                    45.00      40.84

Event 9  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Humphrys, Michael         59 PRES-AZ                40.27      38.32
  2 Cassidy, Frank            55 YOSA                   37.00      38.38
  3 Uhlir, Donald             56 FORD                   40.00      39.14

Event 9  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Altfeld, Cliff            61 FORD                      NT      50.53

Event 9  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Winter, Larry             66 FORD                   35.00      36.80

Event 9  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duringer, Richard         73 UC48-AZ                45.00      44.83
  2 Kershaw, Leonard          72 SBM                  1:15.00    1:00.77
  3 Bivens, Rodger            72 SBM                  1:20.00    1:03.54

Event 9  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            75 SBM                    53.00      50.36

Event 9  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Miller, Bob               84 UC48-AZ                40.50      45.45
  2 Tewksbury, Glenn          80 SBM                    47.06      51.86

Event 10  Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dawson-Cook, Susan        51 SBM                  3:45.00    3:06.91
       42.98  1:30.37  2:18.85  3:06.91

Event 10  Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Springer, Doug            67 SBM                       NT    2:39.53
       37.38  1:18.31  2:00.66  2:39.53
  2 Shaffer, Craig            67 UC48-AZ              3:25.00    3:18.91
       43.95  1:35.15  2:28.41  3:18.91

Event 10  Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph             74 METR-6               3:45.00    3:47.32
       48.23  1:44.88  2:44.00  3:47.32

Event 11  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collins, Anna             21 FORD                 1:35.00    1:20.11
       38.57  1:20.11
 -- Cook, Marion              20 SBM                  1:35.00         DQ
       39.84

Event 11  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hildinger, Shannon        29 UC48-AZ              1:16.01    1:17.11
       35.89  1:17.11

Event 11  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cluck, Jennifer           42 YOSA                 1:26.79    1:25.59
       39.31  1:25.59
  2 Szymonik, Alicia          42 YSF-AZ               1:40.24    1:28.64
       42.14  1:28.64

Event 11  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrath, Ann              50 MMAC                 1:16.00    1:14.57
       34.91  1:14.57

Event 11  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 James, Katy               58 SDM                  1:30.00    1:27.71
       40.67  1:27.71

Event 11  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kissman, Darien           63 UNAT                 1:44.00    1:44.32
       53.72  1:44.32

Event 11  Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             71 MMAC                 1:30.91    1:31.06
       42.41  1:31.06
  2 Goodman, Corinna          72 SBM                  1:40.70    1:36.35
       46.33  1:36.35
  3 Case, Mary Ann            74 SCS-AZ               1:38.20    1:48.05
  4 Apodaca, Joyce            70 UC48-AZ              2:00.00    1:55.97
       53.38  1:55.97
  5 Fritz, Jill               73 SBM                  2:03.44    2:13.75
     1:01.02  2:13.75

Event 11  Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ambrose, Petey            75 MESC-6               2:05.00    2:09.86
     1:01.49  2:09.86

Event 11  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Behm, Herbert             23 PSCM-AZ                51.00      52.16
       23.41    52.16

Event 11  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Townsend, Darian          29 FORD                   48.78      48.77
       21.99    48.77

Event 11  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Polak, Michael            52 FORD                 1:08.49    1:10.95
       32.76  1:10.95
  2 Washburn, John            50 FORD                 1:12.09    1:14.53
       35.79  1:14.53
  3 Collins, Theodore         50 SDM                  1:15.00    1:16.34
       35.27  1:16.34
  4 Watkins, John             52 SBM                  1:35.00    1:24.14
       38.49  1:24.14
 -- Landau, Steve             50 FAST                 1:37.00         DQ
       43.94

Event 11  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Krongaard, Jeffrey        59 FORD                 1:15.00    1:08.22
       31.72  1:08.22
  2 Wang, Ke                  57 SBM                  1:25.00    1:13.74
       34.36  1:13.74
  3 Oppenheimer, Bill         57 YOSA                 1:30.00    1:20.84
       39.51  1:20.84
  4 Cassidy, Frank            55 YOSA                 1:30.00    1:23.59
       39.65  1:23.59

Event 11  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Allison, Jack             63 SBM                  1:25.00    1:20.38
       38.79  1:20.38
  2 Altfeld, Cliff            61 FORD                      NT    1:53.28
       55.65  1:53.28

Event 11  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, R                  65 FORD                 1:20.00    1:16.42
       35.62  1:16.42
  2 Marriott, Carl            65 SBM                  1:40.00    1:23.00
       39.90  1:23.00
  3 Welton, John              66 AZM-AZ               1:38.00    1:37.32
       47.87  1:37.32
  4 Kynion, Pete              66 UC48-AZ              2:10.00    1:50.31
       54.90  1:50.31

Event 11  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tewksbury, Glenn          80 SBM                  1:49.04    1:56.63
       53.45  1:56.63

Event 12  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Smith, Nancy              47 FAST                      NT    7:24.14
       48.79  1:47.67  2:46.27  3:43.05  4:45.92  5:47.00  6:36.10  7:24.14

Event 12  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            50 UC48-AZ              5:40.00    5:27.11
       36.90  1:19.15  2:01.51  2:42.17  3:29.22  4:16.75  4:52.50  5:27.11
  2 Dawson-Cook, Susan        51 SBM                  6:00.00    5:55.49
       39.33  1:24.48  2:11.41  2:59.29  3:46.92  4:34.99  5:16.01  5:55.49

Event 12  Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph             74 METR-6               7:30.00    7:23.45
       49.61  1:44.83  2:48.83  3:50.15  4:47.95  5:46.35  6:36.97  7:23.45

Event 13  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collins, Anna             21 FORD                   45.00      40.81

Event 13  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schneider, Leah           29 EBM-WI                 36.89      36.81

Event 13  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              33 FAST                   42.20      42.27

Event 13  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Szymonik, Alicia          42 YSF-AZ                 47.17      43.24
  2 Cluck, Jennifer           42 YOSA                   45.29      43.63

Event 13  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Crosby, April             50 FAST                   55.08      47.68

Event 13  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 James, Katy               58 SDM                       NT      43.38
  2 Ketterer, Sue             58 SCS-AZ                 47.12      46.56
  3 Duane, Debbie             59 SDM                    47.60      49.06

Event 13  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kissman, Darien           63 UNAT                   47.00      48.22

Event 13  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Diane             65 SBM                  1:20.00    1:01.41
  2 Bivens, Karin             69 SBM                  1:11.75    1:02.55

Event 13  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             71 MMAC                   45.52      45.90
  2 Tewksbury, Patricia       73 SBM                  1:05.61    1:05.64

Event 13  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin            75 SLN-AZ                 47.60      47.63

Event 13  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Behm, Herbert             23 PSCM-AZ                26.50      26.67

Event 13  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Braden, Andrew            28 UC48-AZ                35.00      35.44

Event 13  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Melnick, Jesse            40 FORD                   30.00      30.22
  2 Hast, Michael             43 YOSA                   32.00      33.51

Event 13  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Herrmann, Mark            46 YOSA                   37.00      35.41
  2 Blanchard, Douglas        49 FORD                   39.05      37.35

Event 13  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Evans, Dave               52 SDM                    31.00      31.96
  2 Washburn, John            50 FORD                   35.53      34.98
  3 Landau, Steve             50 FAST                   38.60      38.29
  4 Ziarnik, William          52 YOSA                   40.00      39.56

Event 13  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Krongaard, Jeffrey        59 FORD                   40.00      34.71
  2 Rueb, John                59 FORD                   37.00      39.07
  3 Cassidy, Frank            55 YOSA                   40.00      43.13

Event 13  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Allison, Jack             63 SBM                    40.00      39.57
  2 Kissman, Gord             63 UNAT                   45.00      45.09
  3 Moss, Glen                61 UC29-NE              1:20.00      48.86

Event 13  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Springer, Doug            67 SBM                    35.00      33.02
  2 Marriott, Carl            65 SBM                    43.00      40.24

Event 13  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            75 SBM                  1:00.00    1:04.23

Event 14  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cook, Marion              20 SBM                  1:45.00    1:26.92
       42.84  1:26.92

Event 14  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inada, Noriko             35 PSCM-AZ              1:10.00      55.36
       27.29    55.36

Event 14  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lerew, Teri               48 FAST                 1:19.00    1:17.51
       37.69  1:17.51

Event 14  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lehman, Allison           56 SBM                       NT    1:33.84
       46.79  1:33.84

Event 14  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stigers, Penny            67 SBM                  2:04.00    2:04.10
     1:04.13  2:04.10

Event 14  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             71 MMAC                 1:25.25    1:28.44
       43.39  1:28.44
 -- Apodaca, Joyce            70 UC48-AZ              2:05.00         DQ
       57.86

Event 14  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              76 FORD                 2:32.00    2:34.66
     1:11.52  2:34.66

Event 14  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, John              23 PSCM-AZ                53.82      58.10
       27.90    58.10

Event 14  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hummels, Cameron          35 FORD                 1:40.00    1:24.94
       41.88  1:24.94

Event 14  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Everett, Doug             49 FORD                 1:30.00    1:44.56
       51.34  1:44.56

Event 14  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collins, Theodore         50 SDM                  1:11.00    1:15.98
       37.79  1:15.98
  2 Watkins, John             52 SBM                  1:45.00    1:29.64
       43.06  1:29.64

Event 14  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marriott, Carl            65 SBM                  1:45.00    1:26.33
       42.78  1:26.33

Event 14  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duringer, Richard         73 UC48-AZ              1:45.00    1:47.75
       50.99  1:47.75
  2 Kershaw, Leonard          72 SBM                  2:30.00    2:15.70
     1:05.67  2:15.70

Event 14  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Miller, Bob               84 UC48-AZ              1:28.00    1:34.13
       46.06  1:34.13
  2 Tewksbury, Glenn          80 SBM                  1:45.91    1:51.93
       53.81  1:51.93

Event 15  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kelly, Deanna             28 FORD                 7:00.00    6:25.27
       35.09  1:13.61  1:52.60  2:31.83  3:11.06  3:50.19  4:29.16  5:08.17
     5:47.47  6:25.27

Event 15  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inboden, Jen              33 FAST                 6:30.20    6:32.48
       35.22  1:13.89  1:53.78  2:33.47  3:14.09  3:53.76  4:33.43  5:13.41
     5:53.41  6:32.48

Event 15  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Swingle, Kristen          37 FORD                 6:20.00    6:14.06
       33.93  1:09.61  1:46.49  2:24.09  3:02.18  3:40.81  4:19.50  4:58.23
     5:36.67  6:14.06

Event 15  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Smith, Nancy              47 FAST                 8:09.00    8:09.95
       43.67  1:32.06  2:22.57  3:12.75  4:02.64  4:52.06  5:41.93  6:31.89
     7:22.01  8:09.95

Event 15  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 DeLozier, Anna            50 UC48-AZ              6:05.00    5:53.60
       32.43  1:08.32  1:44.17  2:19.99  2:55.63  3:31.49  4:07.26  4:43.08
     5:18.77  5:53.60
  2 Major, Becki              50 FORD                      NT    6:21.06
       35.77  1:13.82  1:52.17  2:30.71  3:10.02  3:48.67  4:27.16  5:05.30
     5:43.56  6:21.06
  3 Polak, Jeanie             52 FORD                 6:36.00    6:47.89
       35.80  1:14.57  1:54.78  2:35.72  3:17.10  3:59.17  4:41.24  5:23.48
     6:06.15  6:47.89
  4 Crosby, April             50 FAST                 8:31.00    8:02.45
       44.32  1:33.46  2:22.75  3:12.55  4:01.75  4:51.83  5:41.65  6:30.61
     7:18.83  8:02.45

Event 15  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lehman, Allison           56 SBM                 10:00.00    8:04.86
       44.73  1:31.48  2:20.76  3:11.65  4:01.59  4:50.57  5:40.01  6:29.98
     7:19.32  8:04.86

Event 15  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             66 FORD                 7:45.10    7:58.40
       43.08  1:30.25  2:18.62  3:07.70  3:56.32  4:45.09  5:34.00  6:22.97
     7:11.77  7:58.40

Event 15  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tewksbury, Patricia       73 SBM                       NT   12:58.40
     1:01.78  2:18.08  3:38.42  4:58.59  6:17.07  7:36.83  8:56.73 10:17.72
    11:38.98 12:58.40

Event 15  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Baker, Nathan             30 YOSA                 6:30.00    5:38.39
       29.76  1:02.40  1:35.51  2:09.43  2:44.17  3:18.69  3:53.45  4:28.69
     5:04.29  5:38.39

Event 15  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Richardson, Terry         52 SDM                  5:32.00    5:27.34
       29.32  1:01.57  1:34.61  2:08.50  2:42.24  3:15.90  3:49.32  4:22.67
     4:55.64  5:27.34

Event 15  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lavery, James             59 FORD                      NT    6:35.36
       36.05  1:15.86  1:56.00  2:36.13  3:16.57  3:57.02  4:37.19  5:17.34
     5:57.43  6:35.36
  2 Uhlir, Donald             56 FORD                 6:20.00    6:37.81
       33.88  1:12.04  1:51.20  2:31.27  3:11.62  3:53.81  4:35.04  5:16.02
     5:57.71  6:37.81
  3 Ferko, Christopher        56 SBM                  8:00.00    8:16.10
       41.49  1:29.61  2:21.91  3:14.37  4:06.31  4:57.55  5:48.72  6:39.91
     7:30.54  8:16.10

Event 15  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Moss, Glen                61 UC29-NE             11:45.00   10:42.57
       53.09  1:57.33  3:04.33  4:11.43  5:17.61  6:23.44  7:28.89  8:35.73
     9:40.30 10:42.57

Event 15  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, R                  65 FORD                 7:00.00    6:54.69
       37.74  1:19.35  2:02.48  2:45.60  3:28.46  4:10.61  4:52.68  5:34.43
     6:15.50  6:54.69
  2 Kynion, Pete              66 UC48-AZ             10:10.00    9:12.38
       52.14  1:46.90  2:42.95  3:39.09  4:35.91  5:31.93  6:27.94  7:23.55
     8:18.61  9:12.38

Event 15  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, Bob                71 UC48-AZ              8:15.00    7:47.51
       44.59  1:33.30  2:21.35  3:09.79  3:57.30  4:44.66  5:31.40  6:17.72
     7:03.69  7:47.51
  2 Bivens, Rodger            72 SBM                  9:40.00    9:31.79
       46.91  1:44.84  2:44.76  3:45.02  4:44.61  5:43.65  6:42.46  7:40.45
     8:37.28  9:31.79

Event 15  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fritz, Jack               81 SBM                  9:51.30   10:31.93
       49.49  1:49.40  2:55.74  4:00.56  5:03.70  6:09.75  7:16.99  8:24.37
     9:30.54 10:31.93

Event 16  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sisterna, Nuria           23 UC48-AZ              1:20.00    1:20.58
       37.81  1:20.58

Event 16  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schneider, Leah           29 EBM-WI               1:07.89    1:10.95
       31.66  1:10.95

Event 16  Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Case, Mary Ann            74 SCS-AZ               1:41.24    1:44.69
       49.39  1:44.69
  2 Goodman, Corinna          72 SBM                  2:00.00    1:58.65
       55.62  1:58.65

Event 16  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, John              23 PSCM-AZ                53.46      55.33
       25.48    55.33

Event 16  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hast, Michael             43 YOSA                 1:06.00    1:08.71
       31.23  1:08.71

Event 16  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Krongaard, Jeffrey        59 FORD                 1:08.00    1:05.77
       31.03  1:05.77

Event 16  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Shaffer, Craig            67 UC48-AZ              1:25.00    1:23.18
       38.04  1:23.18

Event 17  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dawson-Cook, Susan        51 SBM                  2:56.00    3:03.61
       42.30  1:29.24  2:17.25  3:03.61
  2 Polak, Jeanie             52 FORD                 3:30.00    3:16.31
       45.13  1:35.03  2:26.08  3:16.31

Event 17  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ketterer, Sue             58 SCS-AZ               3:46.93    3:38.59
       50.83  1:46.08  2:43.36  3:38.59
  2 Lehman, Allison           56 SBM                  4:00.00    3:46.58
       55.50  1:51.81  2:51.19  3:46.58

Event 17  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             66 FORD                 4:20.00    4:05.91
       56.90  2:00.11  3:03.41  4:05.91

Event 17  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goodman, Corinna          72 SBM                  3:50.00    3:47.41
       52.22  1:50.55  2:49.09  3:47.41

Event 17  Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin            75 SLN-AZ               4:04.00    4:04.19
       54.38  1:58.10  3:01.76  4:04.19
  2 Miller, Jan               75 UC48-AZ              4:15.50    4:27.51
     1:02.41  2:10.25  3:19.38  4:27.51

Event 17  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Everett, Doug             49 FORD                 4:30.00    3:53.71
       53.51  1:54.05  2:54.39  3:53.71

Event 17  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Evans, Dave               52 SDM                  2:29.50    2:33.29
       34.87  1:13.89  1:54.01  2:33.29

Event 17  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Allison, Jack             63 SBM                  3:22.00    3:07.56
       42.61  1:29.47  2:18.34  3:07.56
  2 Kissman, Gord             63 UNAT                 3:55.00    3:45.25
       50.68  1:47.32  2:46.79  3:45.25

Event 18  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collins, Anna             21 FORD                   33.00      30.45
  2 Sisterna, Nuria           23 UC48-AZ                35.00      33.82
  3 Cook, Marion              20 SBM                    37.00      33.91
  4 Cluck, Sidney             22 YOSA                      NT      40.09

Event 18  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schneider, Leah           29 EBM-WI                 27.99      28.51

Event 18  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inada, Noriko             35 PSCM-AZ                27.00      25.57
  2 Swingle, Kristen          37 FORD                   30.00      30.03

Event 18  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cluck, Jennifer           42 YOSA                   33.22      33.93

Event 18  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kissman, Darien           63 UNAT                   39.00      39.09

Event 18  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stigers, Penny            67 SBM                    44.00      45.43

Event 18  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Case, Mary Ann            74 SCS-AZ                 36.50      38.21

Event 18  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ambrose, Petey            75 MESC-6                 47.20      48.37

Event 18  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Behm, Herbert             23 PSCM-AZ                20.70      21.29
  2 Morgan, John              23 PSCM-AZ                21.47      22.44

Event 18  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Townsend, Darian          29 FORD                   19.78      20.36
  2 Braden, Andrew            28 UC48-AZ                26.00      26.62

Event 18  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Baker, Nathan             30 YOSA                   26.00      24.89

Event 18  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Melnick, Jesse            40 FORD                   22.50      22.24
  2 Hast, Michael             43 YOSA                   27.00      27.22

Event 18  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blanchard, Douglas        49 FORD                   32.67      31.56

Event 18  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Washburn, John            50 FORD                   28.01      28.22
  2 Landau, Steve             50 FAST                   29.80      28.95
  3 Collins, Theodore         50 SDM                    29.00      29.32
  4 Watkins, John             52 SBM                    31.00      31.45
  5 Ziarnik, William          52 YOSA                   36.00      34.71

Event 18  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rueb, John                59 FORD                   27.60      27.77
  2 Humphrys, Michael         59 PRES-AZ                29.02      28.59
  3 Wang, Ke                  57 SBM                    32.00      29.06
  4 Oppenheimer, Bill         57 YOSA                   30.00      29.44
  5 Ferko, Christopher        56 SBM                    33.00      32.42

Event 18  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sanger, Donald            62 FAST                   40.00      36.26
  2 Altfeld, Cliff            61 FORD                      NT      38.65

Event 18  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Springer, Doug            67 SBM                    30.00      27.13
  2 Winter, Larry             66 FORD                   27.10      27.31
  3 Jones, R                  65 FORD                   30.00      29.89

Event 18  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bolze, Joseph             74 METR-6                 33.00      33.16

Event 18  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            75 SBM                    39.00      41.89

Event 18  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fritz, Jack               81 SBM                    38.82      56.23

Event 24  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Flying Fish Swim Team  'A'                             NT    2:23.79
     1) Inboden, Jen W33                2) Landau, Steve M50
     3) Lerew, Teri W48                 4) Sanger, Donald M62
       36.16  1:15.88  1:50.22  2:23.79

Event 24  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals
===============================================================================
 -- YMCA of Southern Arizona  'A'                          NT         DQ
     1) Cassidy, Frank M55              2) Hast, Michael M43
     3) Cluck, Jennifer W42             4) Oppenheimer, Bill M57
       41.50  1:15.51  1:53.50