Polar Bear 2013 - 1/27/2013
                        Meet Program - Polar Bear 2013

Event 3  Mixed 200 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 4 Timed Finals  Starts at 11:30 AM
  1  Coleman, James               M66 Unattached                4:05.58
  2  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    3:38.18
  3  Hemauer, Carol               W56 Unattached                3:30.00
  4  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                   3:15.00
  5  Ferko, Christopher           M55 FAST-AZ                   3:15.00
  6  Apodoca, Joyce               W69 GVSC-AZ                   3:35.00
  7  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                    3:40.00
  8  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                    4:30.00
Heat 2 of 4 Timed Finals  Starts at 11:36 AM
  1  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                    3:15.00
  2  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                    3:10.00
  3  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    3:06.00
  4  Roberts, Steve               M67 SBM-AZ                    3:00.00
  5  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    3:05.83
  6  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    3:10.00
  7  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                   3:14.00
  8  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                   3:15.00
Heat 3 of 4 Timed Finals  Starts at 11:40 AM
  1  Welton, John                 M66 KTA-AZ                    2:58.00
  2  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                   2:50.00
  3  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    2:28.00
  4  Landau, Steve                M49 Unattached                2:25.00
  5  Inboden, Jen                 W32 FAST-AZ                   2:25.19
  6  Woods, Leslie                M60 Unattached                2:30.00
  7  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                   2:50.00
  8  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   2:59.39
Heat 4 of 4 Timed Finals  Starts at 11:43 AM
  1  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                   2:21.00
  2  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   2:12.00
  3  Nielsen, Katherine           W23 FORD-AZ                   2:10.00
  4  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                   2:00.00
  5  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   2:05.10
  6  Ferro, Claire                W24 VOSY-AZ                   2:10.00
  7  Nelson, Christine            W28 FORD-AZ                   2:18.00
  8  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                   2:22.22

Event 4  Mixed 50 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 4 Timed Finals  Starts at 11:47 AM
  1
  2
  3  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                   1:03.00
  4  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                      55.80
  5  Guvenen, Sarah               W46 Unattached                  58.00
  6
  7
  8
Heat 2 of 4 Timed Finals  Starts at 11:48 AM
  1  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                     50.00
  2  Rundle, Jennifer             W39 WSSF-AZ                     48.00
  3  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                      42.00
  4  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                     40.00
  5  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                     40.00
  6  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                     44.00
  7  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                      48.86
  8  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                     50.00
Heat 3 of 4 Timed Finals  Starts at 11:50 AM
  1  DeLozier, Anna               W49 Unattached                  35.00
  2  Shaffer, Craig               M66 GVSC-AZ                     34.00
  3  Washburn, John               M49 FORD-AZ                     34.00
  4  Courtney, Christopher        M40 SDM-AZ                      31.43
  5  Thompson, Emily              W27 FORD-AZ                     32.25
  6  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      34.00
  7  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                     35.00
  8  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                     38.25
Heat 4 of 4 Timed Finals  Starts at 11:51 AM
  1  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                      31.00
  2  Worden, Michelle             W34 FORD-AZ                     29.00
  3  Oetzel, Stephen              M33 Unattached                  27.00
  4  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      25.60
  5  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     26.50
  6  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     28.00
  7  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                     29.00
  8  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                     31.00

Event 5  Mixed 200 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 2 Timed Finals  Starts at 11:53 AM
  1
  2
  3  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    5:00.00
  4  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   3:30.00
  5  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    4:30.00
  6
  7
  8
Heat 2 of 2 Timed Finals  Starts at 11:59 AM
  1
  2  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    3:00.00
  3  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                   2:50.00
  4  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   2:14.00
  5  Nelson, Christine            W28 FORD-AZ                   2:25.00
  6  Shaffer, Craig               M66 GVSC-AZ                   2:58.00
  7  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                   3:15.00
  8

Event 6  Mixed 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals  Starts at 12:04 PM
  1
  2  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    2:30.59
  3  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    2:19.88
  4  Kissman, Darien              W62 Unattached                2:00.00
  5  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                    2:18.00
  6  Daugherty, Bill              M69 YOSA-AZ                   2:30.00
  7  Duringer, Richard            M72 Unattached                     NT
  8
Heat 2 of 3 Timed Finals  Starts at 12:07 PM
  1  Jaffe, Kristin               W74 SLN-AZ                    2:00.00
  2  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                    1:52.98
  3  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   1:45.53
  4  Merena, Elizabeth            W60 BCTM-7                    1:35.00
  5  Welton, John                 M66 KTA-AZ                    1:39.00
  6  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                    1:47.40
  7  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                   1:58.00
  8  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   2:00.00
Heat 3 of 3 Timed Finals  Starts at 12:10 PM
  1  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:20.00
  2  Feinerman, Sean              M23 Unattached                1:15.56
  3  Vargas, Daniel               M52 PHX-AZ                    1:08.00
  4  Duffield, Brian              M47 FORD-AZ                   1:05.00
  5  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                   1:06.00
  6  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                   1:15.00
  7  Poleo, Tony                  M47 MMAC-AZ                   1:20.00
  8  Dannenberg, James            M68 WMAC-WI                   1:22.00

Event 7  Mixed 100 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 6 Timed Finals  Starts at 12:12 PM
  1
  2
  3  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                         NT
  4  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                    2:10.00
  5  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    2:45.59
  6  Duringer, Richard            M72 Unattached                     NT
  7
  8
Heat 2 of 6 Timed Finals  Starts at 12:16 PM
  1  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    2:00.00
  2  Ambrose, Petey               W74 MESC-NE                   1:43.40
  3  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    1:38.98
  4  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    1:31.44
  5  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                    1:33.80
  6  Kissman, Darien              W62 Unattached                1:40.00
  7  Kolchens, Silvia             W54 YOSA-AZ                   1:55.00
  8  Coleman, James               M66 Unattached                2:01.58
Heat 3 of 6 Timed Finals  Starts at 12:18 PM
  1  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                    1:27.00
  2  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                   1:25.00
  3  Roberts, Steve               M67 SBM-AZ                    1:24.00
  4  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                   1:20.00
  5  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:22.16
  6  Welton, John                 M66 KTA-AZ                    1:24.00
  7  Ferko, Christopher           M55 FAST-AZ                   1:25.20
  8  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    1:30.00
Heat 4 of 6 Timed Finals  Starts at 12:21 PM
  1  Blanchard, Doug              M48 FORD-AZ                   1:16.43
  2  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                    1:10.00
  3  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                   1:08.00
  4  Inboden, Jen                 W32 FAST-AZ                   1:05.81
  5  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                   1:07.00
  6  Woods, Leslie                M60 Unattached                1:10.00
  7  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                   1:16.00
  8  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    1:20.00
Heat 5 of 6 Timed Finals  Starts at 12:23 PM
  1  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                   1:03.49
  2  Landau, Steve                M49 Unattached                1:03.00
  3  Courtney, Christopher        M40 SDM-AZ                    1:01.19
  4  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                     59.50
  5  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                   1:00.00
  6  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                   1:02.00
  7  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                   1:03.00
  8  Gehlsen, Kurt                M56 FORD-AZ                   1:05.00
Heat 6 of 6 Timed Finals  Starts at 12:25 PM
  1  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                     57.50
  2  Herrmann, Michael            M45 TSD2-AZ                     54.91
  3  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                     54.00
  4  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      51.71
  5  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     53.78
  6  Oetzel, Stephen              M33 Unattached                  54.00
  7  Ferro, Claire                W24 VOSY-AZ                     57.00
  8  Herrmann, Mark               M45 YOSA-AZ                     58.00

Event 8  Mixed 200 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 2 Timed Finals  Starts at 12:26 PM
  1  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   4:00.00
  2  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                   3:45.00
  3  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                   3:19.00
  4  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                   2:55.00
  5  Bolze, Joseph                M73 METR-6                    3:10.00
  6  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   3:40.00
  7  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                    3:56.68
  8
Heat 2 of 2 Timed Finals  Starts at 12:31 PM
  1  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                   2:45.00
  2  Feinerman, Sean              M23 Unattached                2:30.56
  3  Truxes, Nicole               W22 SDM-AZ                    2:25.00
  4  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   2:17.00
  5  Worden, Michelle             W34 FORD-AZ                   2:20.00
  6  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    2:30.00
  7  Nelson, Christine            W28 FORD-AZ                   2:40.00
  8  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    2:50.00

Event 9  Mixed 50 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 4 Timed Finals  Starts at 12:35 PM
  1  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                   1:09.00
  2  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                         NT
  3  Klein, Fred                  M96 SBM-AZ                    1:30.00
  4
  5  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                    1:30.00
  6  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                         NT
  7
  8
Heat 2 of 4 Timed Finals  Starts at 12:38 PM
  1  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    1:05.00
  2  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    1:00.00
  3  Ambrose, Petey               W74 MESC-NE                     54.78
  4  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                      50.08
  5  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                      52.00
  6  Apodoca, Joyce               W69 GVSC-AZ                     55.00
  7  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                   1:05.00
  8  Arthurs, Susan               W62 GVSC-AZ                   1:05.13
Heat 3 of 4 Timed Finals  Starts at 12:40 PM
  1  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                     50.00
  2  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                      49.18
  3  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                      47.00
  4  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                     43.00
  5  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                     46.53
  6  Roberts, Steve               M67 SBM-AZ                      48.00
  7  Guvenen, Sarah               W46 Unattached                  50.00
  8  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                      50.00
Heat 4 of 4 Timed Finals  Starts at 12:43 PM
  1  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                     36.50
  2  DeLozier, Anna               W49 Unattached                  35.00
  3  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                     32.83
  4  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     28.36
  5  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     32.00
  6  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      34.00
  7  Thompson, Emily              W27 FORD-AZ                     35.56
  8  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                     40.00

Event 10  Mixed 200 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 1 Timed Finals  Starts at 12:45 PM
  1
  2
  3  Bolze, Joseph                M73 METR-6                    3:40.00
  4  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                    2:08.95
  5  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   2:30.00
  6
  7
  8

Event 11  Mixed 100 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 5 Timed Finals  Starts at 12:49 PM
  1  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                   2:47.00
  2
  3  Rundle, Jennifer             W39 WSSF-AZ                        NT
  4
  5  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                    3:10.00
  6
  7
  8
Heat 2 of 5 Timed Finals  Starts at 12:53 PM
  1
  2  Kolchens, Silvia             W54 YOSA-AZ                   2:20.00
  3  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    1:59.01
  4  Kissman, Darien              W62 Unattached                1:55.00
  5  Ambrose, Petey               W74 MESC-NE                   1:58.00
  6  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                   2:20.00
  7  Arthurs, Susan               W62 GVSC-AZ                   2:25.10
  8
Heat 3 of 5 Timed Finals  Starts at 12:56 PM
  1  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                    1:50.03
  2  Blanchard, Doug              M48 FORD-AZ                   1:48.00
  3  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                   1:45.00
  4  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                   1:34.00
  5  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                   1:40.00
  6  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                   1:48.00
  7  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    1:50.00
  8  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:53.65
Heat 4 of 5 Timed Finals  Starts at 12:59 PM
  1  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                   1:32.00
  2  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   1:30.00
  3  Gehlsen, Kurt                M56 FORD-AZ                   1:20.00
  4  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                   1:15.00
  5  Washburn, John               M49 FORD-AZ                   1:19.00
  6  Hemauer, Carol               W56 Unattached                1:30.00
  7  Welton, John                 M66 KTA-AZ                    1:32.00
  8  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                    1:33.00
Heat 5 of 5 Timed Finals  Starts at 01:01 PM
  1  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   1:11.50
  2  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:10.00
  3  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                    1:08.00
  4  Vargas, Daniel               M52 PHX-AZ                    1:04.00
  5  Herrmann, Michael            M45 TSD2-AZ                   1:04.79
  6  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                   1:10.00
  7  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   1:10.00
  8  Herrmann, Mark               M45 YOSA-AZ                   1:15.00

Event 12  Mixed 400 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 1 Timed Finals  Starts at 01:03 PM
  1
  2
  3  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                   6:20.00
  4  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   4:53.00
  5  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                   5:30.00
  6  Bolze, Joseph                M73 METR-6                    7:15.00
  7
  8

Event 13  Mixed 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 4 Timed Finals  Starts at 01:11 PM
  1  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                   1:49.00
  2  Arthurs, Susan               W62 GVSC-AZ                        NT
  3  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                   1:24.00
  4  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    1:03.80
  5  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                    1:05.00
  6  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    1:45.30
  7  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                         NT
  8  Rundle, Jennifer             W39 WSSF-AZ                        NT
Heat 2 of 4 Timed Finals  Starts at 01:14 PM
  1  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                      56.00
  2  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                      50.42
  3  Jaffe, Kristin               W74 SLN-AZ                      50.00
  4  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                      48.00
  5  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                     50.00
  6  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                     50.00
  7  Kissman, Darien              W62 Unattached                  55.00
  8  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                    1:02.00
Heat 3 of 4 Timed Finals  Starts at 01:15 PM
  1  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                      46.80
  2  Merena, Elizabeth            W60 BCTM-7                      43.00
  3  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                      40.00
  4  Landau, Steve                M49 Unattached                  38.20
  5  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                     38.35
  6  Blanchard, Doug              M48 FORD-AZ                     40.06
  7  DeLozier, Anna               W49 Unattached                  45.00
  8  Crosby, April                W49 FORD-AZ                     47.32
Heat 4 of 4 Timed Finals  Starts at 01:17 PM
  1  Ziarnik, William             M51 YOSA-AZ                     37.00
  2  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      36.00
  3  Worden, Michelle             W34 FORD-AZ                     33.30
  4  Duffield, Brian              M47 FORD-AZ                     30.00
  5  Vargas, Daniel               M52 PHX-AZ                      30.30
  6  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                     35.00
  7  Dannenberg, James            M68 WMAC-WI                     36.50
  8  Poleo, Tony                  M47 MMAC-AZ                     37.50

Event 14  Mixed 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 2 Timed Finals  Starts at 01:18 PM
  1  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                   2:46.00
  2  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    2:30.00
  3  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                   2:00.00
  4  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   1:50.00
  5  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:50.14
  6  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                   2:00.00
  7
  8
Heat 2 of 2 Timed Finals  Starts at 01:23 PM
  1  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   1:41.25
  2  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    1:20.00
  3  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                   1:15.00
  4  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     58.78
  5  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   1:10.00
  6  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                   1:19.70
  7  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   1:30.00
  8  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                   1:50.00

Event 15  Mixed 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals  Starts at 01:26 PM
  1
  2
  3  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                   13:00.00
  4  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                   10:25.00
  5  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                   11:30.00
  6
  7
  8
Heat 2 of 3 Timed Finals  Starts at 01:40 PM
  1  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                   9:05.00
  2  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                   8:15.00
  3  Hemauer, Carol               W56 Unattached                7:30.00
  4  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                   7:00.00
  5  Woods, Leslie                M60 Unattached                7:15.00
  6  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   7:50.38
  7  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                    8:47.35
  8
Heat 3 of 3 Timed Finals  Starts at 01:50 PM
  1  Landau, Steve                M49 Unattached                6:30.00
  2  DeLozier, Anna               W49 Unattached                6:09.00
  3  Herrmann, Michael            M45 TSD2-AZ                   5:47.88
  4  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                   5:30.00
  5  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                   5:40.00
  6  Truxes, Nicole               W22 SDM-AZ                    5:50.00
  7  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   6:25.00
  8  Inboden, Jen                 W32 FAST-AZ                   6:33.94

Event 16  Mixed 100 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 2 Timed Finals  Starts at 01:57 PM
  1  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                   2:00.00
  2  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   1:50.00
  3  Worden, Michelle             W34 FORD-AZ                   1:30.00
  4  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                   1:20.00
  5  Shaffer, Craig               M66 GVSC-AZ                   1:27.00
  6  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   1:32.22
  7  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                   1:50.00
  8
Heat 2 of 2 Timed Finals  Starts at 02:00 PM
  1  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                   1:15.00
  2  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:07.00
  3  Oetzel, Stephen              M33 Unattached                1:01.00
  4  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      56.67
  5  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                     57.00
  6  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   1:05.00
  7  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   1:12.50
  8  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                   1:15.00

Event 17  Mixed 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 1 Timed Finals  Starts at 02:02 PM
  1  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                   4:04.00
  2  Bolze, Joseph                M73 METR-6                    3:25.00
  3  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    3:00.00
  4  Vargas, Daniel               M52 PHX-AZ                    2:30.00
  5  Duffield, Brian              M47 FORD-AZ                   2:30.00
  6  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                   3:05.70
  7  Merena, Elizabeth            W60 BCTM-7                    3:30.00
  8  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    4:36.50

Event 18  Mixed 50 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 7 Timed Finals  Starts at 02:07 PM
  1  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                     56.00
  2  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    1:30.20
  3  Coleman, James               M66 Unattached                  58.09
  4  Arthurs, Susan               W62 GVSC-AZ                     50.53
  5
  6  Klein, Fred                  M96 SBM-AZ                    1:10.00
  7
  8
Heat 2 of 7 Timed Finals  Starts at 02:09 PM
  1  Guvenen, Sarah               W46 Unattached                  49.00
  2  Ambrose, Petey               W74 MESC-NE                     46.25
  3  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                     44.00
  4  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                      41.05
  5  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                      41.56
  6  Kissman, Darien              W62 Unattached                  45.00
  7  Jaffe, Kristin               W74 SLN-AZ                      48.00
  8  Kolchens, Silvia             W54 YOSA-AZ                     50.00
Heat 3 of 7 Timed Finals  Starts at 02:11 PM
  1  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                      38.69
  2  Roberts, Steve               M67 SBM-AZ                      38.00
  3  Crosby, April                W49 FORD-AZ                     36.77
  4  Welton, John                 M66 KTA-AZ                      35.00
  5  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                     36.00
  6  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                      37.50
  7  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                      38.00
  8  Apodoca, Joyce               W69 GVSC-AZ                     40.00
Heat 4 of 7 Timed Finals  Starts at 02:12 PM
  1  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                      35.00
  2  Blanchard, Doug              M48 FORD-AZ                     34.62
  3  Merena, Elizabeth            W60 BCTM-7                      34.00
  4  Bolze, Joseph                M73 METR-6                      32.00
  5  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                     32.50
  6  Ziarnik, William             M51 YOSA-AZ                     34.00
  7  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                     35.00
  8  Ferko, Christopher           M55 FAST-AZ                     35.00
Heat 5 of 7 Timed Finals  Starts at 02:14 PM
  1  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                     30.70
  2  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      30.00
  3  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                     29.99
  4  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                     29.00
  5  Landau, Steve                M49 Unattached                  29.06
  6  Woods, Leslie                M60 Unattached                  30.00
  7  Thompson, Emily              W27 FORD-AZ                     30.01
  8  Washburn, John               M49 FORD-AZ                     31.00
Heat 6 of 7 Timed Finals  Starts at 02:15 PM
  1  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                     28.56
  2  Gehlsen, Kurt                M56 FORD-AZ                     28.00
  3  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                     27.50
  4  Courtney, Christopher        M40 SDM-AZ                      26.87
  5  Ferro, Claire                W24 VOSY-AZ                     27.00
  6  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                     28.00
  7  Herrmann, Mark               M45 YOSA-AZ                     28.00
  8  Feinerman, Sean              M23 Unattached                  28.56
Heat 7 of 7 Timed Finals  Starts at 02:16 PM
  1  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                     26.50
  2  Oetzel, Stephen              M33 Unattached                  25.00
  3  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                     24.50
  4  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      23.60
  5  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     24.08
  6  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     25.00
  7  Herrmann, Michael            M45 TSD2-AZ                     25.21
  8  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                     26.50
Ford Home