Psych Sheet  -  23rd Annual Polar Bear Classic - 1/27/2013

Event 1  Mixed 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                  10:40.00
  2  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                  11:30.00
  3  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                  11:50.00
  4  Nielsen, Katherine           W23 FORD-AZ                  12:59.00
  5  Woods, Leslie                M60 Unattached               13:00.00
  6  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                  13:00.00
  7  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                  13:15.00
  8  Inboden, Jen                 W32 FAST-AZ                  13:20.20
  9  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                  13:44.68
 10  Nelson, Christine            W28 FORD-AZ                  14:00.00
 11  Menard, Joanne               W64 MMAC-AZ                  14:30.00
 12  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                  14:32.37
 13  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                  18:20.00
 14  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                   20:00.00
 15  Goduto, Dana                 W48 UNAT-SP                  20:00.00
 16  Daugherty, Bill              M69 YOSA-AZ                  23:45.00
 17  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                        NT
 18  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                        NT

Event 2  Mixed 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                  18:20.00
  2  Truxes, Nicole               W22 SDM-AZ                   19:45.00
  3  DeLozier, Anna               W49 Unattached               21:00.00
  4  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                  28:00.00
  5  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                  29:00.00
  6  Taylor, Amy                  W34 FORD-AZ                  30:00.00
  7  Kissman, Gord                M62 Unattached               35:00.00
  8  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                   40:00.00
  9  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                   40:00.00
 10  Duringer, Richard            M72 Unattached                     NT

Event 3  Mixed 200 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                   2:00.00
  2  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   2:05.10
  3  Ferro, Claire                W24 VOSY-AZ                   2:10.00
  4  Nielsen, Katherine           W23 FORD-AZ                   2:10.00
  5  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   2:12.00
  6  Nelson, Christine            W28 FORD-AZ                   2:18.00
  7  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                   2:21.00
  8  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                   2:22.22
  9  Landau, Steve                M49 Unattached                2:25.00
 10  Inboden, Jen                 W32 FAST-AZ                   2:25.19
 11  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    2:28.00
 12  Woods, Leslie                M60 Unattached                2:30.00
 13  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                   2:50.00
 14  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                   2:50.00
 15  Welton, John                 M66 KTA-AZ                    2:58.00
 16  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   2:59.39
 17  Roberts, Steve               M67 SBM-AZ                    3:00.00
 18  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    3:05.83
 19  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    3:06.00
 20  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                    3:10.00
 21  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    3:10.00
 22  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                   3:14.00
 23  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                    3:15.00
 24  Ferko, Christopher           M55 FAST-AZ                   3:15.00
 25  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                   3:15.00
 26  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                   3:15.00
 27  Hemauer, Carol               W56 Unattached                3:30.00
 28  Apodoca, Joyce               W69 GVSC-AZ                   3:35.00
 29  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    3:38.18
 30  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                    3:40.00
 31  Coleman, James               M66 Unattached                4:05.58
 32  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                    4:30.00

Event 4  Mixed 50 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      25.60
  2  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     26.50
  3  Oetzel, Stephen              M33 Unattached                  27.00
  4  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     28.00
  5  Worden, Michelle             W34 FORD-AZ                     29.00
  6  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                     29.00
  7  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                      31.00
  8  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                     31.00
  9  Courtney, Christopher        M40 SDM-AZ                      31.43
 10  Thompson, Emily              W27 FORD-AZ                     32.25
 11  Shaffer, Craig               M66 GVSC-AZ                     34.00
 12  Washburn, John               M49 FORD-AZ                     34.00
 13  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      34.00
 14  DeLozier, Anna               W49 Unattached                  35.00
 15  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                     35.00
 16  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                     38.25
 17  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                     40.00
 18  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                     40.00
 19  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                      42.00
 20  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                     44.00
 21  Rundle, Jennifer             W39 WSSF-AZ                     48.00
 22  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                      48.86
 23  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                     50.00
 24  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                     50.00
 25  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                      55.80
 26  Guvenen, Sarah               W46 Unattached                  58.00
 27  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                   1:03.00

Event 5  Mixed 200 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   2:14.00
  2  Nelson, Christine            W28 FORD-AZ                   2:25.00
  3  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                   2:50.00
  4  Shaffer, Craig               M66 GVSC-AZ                   2:58.00
  5  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    3:00.00
  6  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                   3:15.00
  7  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   3:30.00
  8  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    4:30.00
  9  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    5:00.00

Event 6  Mixed 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Duffield, Brian              M47 FORD-AZ                   1:05.00
  2  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                   1:06.00
  3  Vargas, Daniel               M52 PHX-AZ                    1:08.00
  4  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                   1:15.00
  5  Feinerman, Sean              M23 Unattached                1:15.56
  6  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:20.00
  7  Poleo, Tony                  M47 MMAC-AZ                   1:20.00
  8  Dannenberg, James            M68 WMAC-WI                   1:22.00
  9  Merena, Elizabeth            W60 BCTM-7                    1:35.00
 10  Welton, John                 M66 KTA-AZ                    1:39.00
 11  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   1:45.53
 12  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                    1:47.40
 13  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                    1:52.98
 14  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                   1:58.00
 15  Jaffe, Kristin               W74 SLN-AZ                    2:00.00
 16  Kissman, Darien              W62 Unattached                2:00.00
 17  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   2:00.00
 18  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                    2:18.00
 19  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    2:19.88
 20  Daugherty, Bill              M69 YOSA-AZ                   2:30.00
 21  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    2:30.59
 22  Duringer, Richard            M72 Unattached                     NT

Event 7  Mixed 100 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      51.71
  2  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     53.78
  3  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                     54.00
  4  Oetzel, Stephen              M33 Unattached                  54.00
  5  Herrmann, Michael            M45 TSD2-AZ                     54.91
  6  Ferro, Claire                W24 VOSY-AZ                     57.00
  7  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                     57.50
  8  Herrmann, Mark               M45 YOSA-AZ                     58.00
  9  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                     59.50
 10  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                   1:00.00
 11  Courtney, Christopher        M40 SDM-AZ                    1:01.19
 12  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                   1:02.00
 13  Landau, Steve                M49 Unattached                1:03.00
 14  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                   1:03.00
 15  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                   1:03.49
 16  Gehlsen, Kurt                M56 FORD-AZ                   1:05.00
 17  Inboden, Jen                 W32 FAST-AZ                   1:05.81
 18  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                   1:07.00
 19  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                   1:08.00
 20  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                    1:10.00
 21  Woods, Leslie                M60 Unattached                1:10.00
 22  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                   1:16.00
 23  Blanchard, Doug              M48 FORD-AZ                   1:16.43
 24  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                   1:20.00
 25  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    1:20.00
 26  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:22.16
 27  Roberts, Steve               M67 SBM-AZ                    1:24.00
 28  Welton, John                 M66 KTA-AZ                    1:24.00
 29  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                   1:25.00
 30  Ferko, Christopher           M55 FAST-AZ                   1:25.20
 31  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                    1:27.00
 32  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    1:30.00
 33  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    1:31.44
 34  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                    1:33.80
 35  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    1:38.98
 36  Kissman, Darien              W62 Unattached                1:40.00
 37  Ambrose, Petey               W74 MESC-NE                   1:43.40
 38  Kolchens, Silvia             W54 YOSA-AZ                   1:55.00
 39  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    2:00.00
 40  Coleman, James               M66 Unattached                2:01.58
 41  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                    2:10.00
 42  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    2:45.59
 43  Duringer, Richard            M72 Unattached                     NT
 44  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                         NT

Event 8  Mixed 200 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   2:17.00
  2  Worden, Michelle             W34 FORD-AZ                   2:20.00
  3  Truxes, Nicole               W22 SDM-AZ                    2:25.00
  4  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    2:30.00
  5  Feinerman, Sean              M23 Unattached                2:30.56
  6  Nelson, Christine            W28 FORD-AZ                   2:40.00
  7  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                   2:45.00
  8  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    2:50.00
  9  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                   2:55.00
 10  Bolze, Joseph                M73 METR-6                    3:10.00
 11  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                   3:19.00
 12  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   3:40.00
 13  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                   3:45.00
 14  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                    3:56.68
 15  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   4:00.00

Event 9  Mixed 50 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     32.00
  2  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                     32.83
  3  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      34.00
  4  DeLozier, Anna               W49 Unattached                  35.00
  5  Thompson, Emily              W27 FORD-AZ                     35.56
  6  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                     36.50
  7  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                     40.00
  8  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                     43.00
  9  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                     46.53
 10  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                      47.00
 11  Roberts, Steve               M67 SBM-AZ                      48.00
 12  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                      49.18
 13  Guvenen, Sarah               W46 Unattached                  50.00
 14  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                     50.00
 15  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                      50.00
 16  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                      50.08
 17  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                      52.00
 18  Ambrose, Petey               W74 MESC-NE                     54.78
 19  Apodoca, Joyce               W69 GVSC-AZ                     55.00
 20  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    1:00.00
 21  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    1:05.00
 22  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                   1:05.00
 23  Arthurs, Susan               W62 GVSC-AZ                   1:05.13
 24  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                   1:09.00
 25  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                    1:30.00
 26  Klein, Fred                  M96 SBM-AZ                    1:30.00
 27  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                         NT
 28  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                         NT

Event 10  Mixed 200 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                    2:08.95
  2  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   2:30.00
  3  Bolze, Joseph                M73 METR-6                    3:40.00

Event 11  Mixed 100 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     59.94
  2  Vargas, Daniel               M52 PHX-AZ                    1:04.00
  3  Herrmann, Michael            M45 TSD2-AZ                   1:04.79
  4  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                    1:08.00
  5  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:10.00
  6  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   1:10.00
  7  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                   1:10.00
  8  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   1:11.50
  9  Herrmann, Mark               M45 YOSA-AZ                   1:15.00
 10  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                   1:15.00
 11  Washburn, John               M49 FORD-AZ                   1:19.00
 12  Gehlsen, Kurt                M56 FORD-AZ                   1:20.00
 13  Hemauer, Carol               W56 Unattached                1:30.00
 14  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   1:30.00
 15  Welton, John                 M66 KTA-AZ                    1:32.00
 16  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                   1:32.00
 17  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                    1:33.00
 18  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                   1:34.00
 19  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                   1:40.00
 20  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                   1:45.00
 21  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                   1:48.00
 22  Blanchard, Doug              M48 FORD-AZ                   1:48.00
 23  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    1:50.00
 24  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                    1:50.03
 25  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:53.65
 26  Kissman, Darien              W62 Unattached                1:55.00
 27  Ambrose, Petey               W74 MESC-NE                   1:58.00
 28  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    1:59.01
 29  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                   2:20.00
 30  Kolchens, Silvia             W54 YOSA-AZ                   2:20.00
 31  Arthurs, Susan               W62 GVSC-AZ                   2:25.10
 32  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                   2:47.00
 33  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                    3:10.00
 34  Rundle, Jennifer             W39 WSSF-AZ                        NT

Event 12  Mixed 400 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   4:53.00
  2  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                   5:30.00
  3  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                   6:20.00
  4  Bolze, Joseph                M73 METR-6                    7:15.00

Event 13  Mixed 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Duffield, Brian              M47 FORD-AZ                     30.00
  2  Vargas, Daniel               M52 PHX-AZ                      30.30
  3  Worden, Michelle             W34 FORD-AZ                     33.30
  4  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                     35.00
  5  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      36.00
  6  Dannenberg, James            M68 WMAC-WI                     36.50
  7  Ziarnik, William             M51 YOSA-AZ                     37.00
  8  Poleo, Tony                  M47 MMAC-AZ                     37.50
  9  Landau, Steve                M49 Unattached                  38.20
 10  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                     38.35
 11  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                      40.00
 12  Blanchard, Doug              M48 FORD-AZ                     40.06
 13  Merena, Elizabeth            W60 BCTM-7                      43.00
 14  DeLozier, Anna               W49 Unattached                  45.00
 15  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                      46.80
 16  Crosby, April                W49 FORD-AZ                     47.32
 17  Proffitt, Steve              M72 SBM-AZ                      48.00
 18  Jaffe, Kristin               W74 SLN-AZ                      50.00
 19  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                     50.00
 20  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                     50.00
 21  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                      50.42
 22  Kissman, Darien              W62 Unattached                  55.00
 23  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                      56.00
 24  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                    1:02.00
 25  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    1:03.80
 26  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                    1:05.00
 27  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                   1:24.00
 28  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    1:45.30
 29  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                   1:49.00
 30  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                         NT
 31  Arthurs, Susan               W62 GVSC-AZ                        NT
 32  Rundle, Jennifer             W39 WSSF-AZ                        NT

Event 14  Mixed 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     58.78
  2  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   1:10.00
  3  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                   1:15.00
  4  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                   1:19.70
  5  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    1:20.00
  6  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   1:30.00
  7  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   1:41.25
  8  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                   1:50.00
  9  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   1:50.00
 10  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:50.14
 11  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                   2:00.00
 12  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                   2:00.00
 13  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    2:30.00
 14  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                   2:46.00

Event 15  Mixed 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Nelson, Shauna               W25 MMAC-AZ                   5:30.00
  2  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                   5:40.00
  3  Herrmann, Michael            M45 TSD2-AZ                   5:47.88
  4  Truxes, Nicole               W22 SDM-AZ                    5:50.00
  5  Landau, Steve                M49 Unattached                5:55.00
  6  DeLozier, Anna               W49 Unattached                6:09.00
  7  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   6:25.00
  8  Inboden, Jen                 W32 FAST-AZ                   6:33.94
  9  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                   7:00.00
 10  Woods, Leslie                M60 Unattached                7:15.00
 11  Hemauer, Carol               W56 Unattached                7:30.00
 12  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   7:50.38
 13  Miller, Bob                  M83 GVSC-AZ                   8:15.00
 14  Weinberg, Wendy              W67 PHX-AZ                    8:47.35
 15  Kynion, Pete                 M65 GVSC-AZ                   9:05.00
 16  Wagner, Diane                W64 SBM-AZ                   10:25.00
 17  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                   11:30.00
 18  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                   13:00.00

Event 16  Mixed 100 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      56.67
  2  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                     57.00
  3  Oetzel, Stephen              M33 Unattached                1:01.00
  4  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   1:05.00
  5  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:07.00
  6  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   1:12.50
  7  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                   1:15.00
  8  Vera, Chris                  M45 FORD-AZ                   1:15.00
  9  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                   1:20.00
 10  Shaffer, Craig               M66 GVSC-AZ                   1:27.00
 11  Worden, Michelle             W34 FORD-AZ                   1:30.00
 12  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   1:32.22
 13  Kadet, Traci                 W43 WSSF-AZ                   1:50.00
 14  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   1:50.00
 15  Jones, Bob                   M70 GVSC-AZ                   2:00.00

Event 17  Mixed 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Vargas, Daniel               M52 PHX-AZ                    2:30.00
  2  Duffield, Brian              M47 FORD-AZ                   2:30.00
  3  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    3:00.00
  4  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                   3:05.70
  5  Bolze, Joseph                M73 METR-6                    3:25.00
  6  Merena, Elizabeth            W60 BCTM-7                    3:30.00
  7  Miller, Jan                  W74 GVSC-AZ                   4:04.00
  8  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    4:36.50

Event 18  Mixed 50 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      23.60
  2  Brundage, Patrick            M45 MMAC-AZ                     24.08
  3  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                     24.50
  4  Ferko, Christopher           M55 FAST-AZ                     25.00
  5  Oetzel, Stephen              M33 Unattached                  25.00
  6  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     25.00
  7  Herrmann, Michael            M45 TSD2-AZ                     25.21
  8  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                     26.50
  9  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                     26.50
 10  Courtney, Christopher        M40 SDM-AZ                      26.87
 11  Ferro, Claire                W24 VOSY-AZ                     27.00
 12  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                     27.50
 13  Gehlsen, Kurt                M56 FORD-AZ                     28.00
 14  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                     28.00
 15  Herrmann, Mark               M45 YOSA-AZ                     28.00
 16  Collins, Theodore            M49 TSD2-AZ                     28.56
 17  Feinerman, Sean              M23 Unattached                  28.56
 18  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                     29.00
 19  Landau, Steve                M49 Unattached                  29.06
 20  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                     29.99
 21  Woods, Leslie                M60 Unattached                  30.00
 22  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      30.00
 23  Thompson, Emily              W27 FORD-AZ                     30.01
 24  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                     30.70
 25  Washburn, John               M49 FORD-AZ                     31.00
 26  Bolze, Joseph                M73 METR-6                      32.00
 27  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                     32.50
 28  Merena, Elizabeth            W60 BCTM-7                      34.00
 29  Ziarnik, William             M51 YOSA-AZ                     34.00
 30  Blanchard, Doug              M48 FORD-AZ                     34.62
 31  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                      35.00
 32  Oppenheimer, William         M56 YOSA-AZ                     35.00
 33  Welton, John                 M66 KTA-AZ                      35.00
 34  Altfeld, Cliff               M60 FORD-AZ                     36.00
 35  Crosby, April                W49 FORD-AZ                     36.77
 36  Peterson, Glen               M74 SBM-AZ                      37.50
 37  Roberts, Steve               M67 SBM-AZ                      38.00
 38  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                      38.00
 39  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                      38.69
 40  Apodoca, Joyce               W69 GVSC-AZ                     40.00
 41  Duane, Debbie                W58 SDM-AZ                      41.05
 42  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                      41.56
 43  Gillin, Gordon               M82 FORD-AZ                     44.00
 44  Kissman, Darien              W62 Unattached                  45.00
 45  Ambrose, Petey               W74 MESC-NE                     46.25
 46  Jaffe, Kristin               W74 SLN-AZ                      48.00
 47  Guvenen, Sarah               W46 Unattached                  49.00
 48  Kolchens, Silvia             W54 YOSA-AZ                     50.00
 49  Arthurs, Susan               W62 GVSC-AZ                     50.53
 50  Bayly, Helen                 W75 FORD-AZ                     56.00
 51  Coleman, James               M66 Unattached                  58.09
 52  Klein, Fred                  M96 SBM-AZ                    1:10.00
 53  Monroe, Thomas               M72 PHX-AZ                    1:30.20 
Ford Home